Nyheter

Begjærer Bobbo konkurs

Etter drøye fire uker i streik kan de ansatte se langt etter en tariffavtale ved Bobbo storkiosk i Tromsø. Nå går det mot konkurs, skriver HK-Nytt.

Publisert Sist oppdatert

I går leverte Handel og Kontor inn konkursbegjæring til Nord-Troms tingrett.

– Jeg håper det er stengt her i løpet av en uke, sier regionsekretær Roger Johansen til HK-Nytt.

De fem HK-medlemmene ved bedriften har lenge ønsket regulert lønn og ordnede arbeidsforhold, skriver HK-Nytt. Derfor krevde de tariffavtale på jobben. Men hverken forhandlinger eller megling fikk arbeidsgiveren til å skrive under på avtalen. 12. mars var streik et faktum.

Underveis har forholdet mellom de streikende og ledelsen mildt sagt utartet. Blant annet er de ansatte blitt truet og dyttet mens de har stått streikevakt. HK-Nytt skriver at sønnen til Bobbo-eieren i går ettermiddag truet med å hente geværet. HK har anmeldt ham for drapstrussel. Nå har Handel og Kontor vurdert det slik at konkurs er eneste utvei for å sikre at de ansatte får det de har krav på.

– Vi har levert inn en konkursbegjæring for å kunne sikre de ansatte lønn og feriepenger gjennom lønnsgarantifondet, slik prosedyren er ved konkurser, sier Roger Johansen.

Powered by Labrador CMS