Nyheter

Begynn dagen med et smil

Det finnes alltid små og store tiltak vi ledere kan iverksette for å spre lykkefølelsen blant de ansatte slik at de kan smile hele dagen.

Publisert Sist oppdatert

Etter tre år som butikksjef i tre ulike butikker har jeg lært mye på kort tid og jeg vil gjerne lære enda mer fremover. Å være sammen med de som har mer kompetanse enn meg gir meg et skikkelig kick i forhold til å forbedre de områdene hvor jeg fremdeles har utfordringer. Hver dag lærer jeg mye nytt fra kollegaene mine og jeg prøver hele tiden å dele mine erfaringer og mine negative opplevelser med dem og med mine lesere slik at andre om mulig kan unngå negative opplevelser på arbeidsplassen. Enten som leder med sine ansatte eller som en underordned med sin sjef.

At alle sammen trives på arbeidsplassen er ekstremt viktig ettersom vi tilbringer halve dagen sammen med mange kollegaer. Og det spiller egentlig ingen rolle hvor mange man er på arbeidsplassen. Vi ønsker alle sterkt at folk skal glede seg til å gå på jobb. Og ingen ønsker å se en stresset sjef tidlig om morgenen eller sent om kvelden.

Det finnes alltid små og store tiltak vi ledere kan iverksette for å spre lykkefølelsen blant de ansatte slik at de kan smile hele dagen og spre glede blant kundene selv om dagen kanskje ikke startet som vi av og til hadde ønsket.

Jeg husker fremdeles en gang da en av mine sjefer tok en skikkelig tøff, konstruktiv og sikkert velfortjent samtale rett før jeg skulle gå hjem etter en langt arbeidsdag. Jeg klarte ikke å sove den natta. Jeg angrer for at jeg neste dag, tidlig om morgenen, var «heksete i kjeften» mot en av de første jeg møtte da jeg kom inn døra på jobben. På den måten fikk jeg ubevisst smilet til de ansatte til å forsvinne resten av dagen. Selv om jeg beklaget min oppførsel tenker jeg fremdeles på at jeg aldri vil oppleve en sånn natt og dag i mitt liv - uansett hva som skjer.

Og jeg skal prøve så godt jeg kan å ikke starte dagen slik at mine kollegaer tenker «Å nei, Olga har stått opp med feil fot».

Når vi greier å beholde en god tone med de ansatte skaper det en bra atmosfære blant alle i butikken. Og jeg mener det er ekstremt viktig at alle medarbeiderne vet at de kan snakke med sjefen, at de kjenner deg godt og at de ikke minst stoler på deg.

Det verste som kan skje er at en ansatt mister fullstendig tillit til sjefen og venter til en medarbeidersamtale med å ta opp vanskelige saker. Selv om jeg har en stor gjeng i butikken, prøver jeg å holde en åpen dialog og god tone med alle sammen hver eneste dag. Og jeg ser fremdeles tre ting som jeg kan bli enda bedre på: å være tydelig med grenser, ta initiativet å si ifra med én gang om et problem og ikke la det vente i flere timer eller dager.

Og én ting til: behandle dine ansatte slik du ønsket å bli behandlet selv av din sjef. Dette kan minimere stress på arbeidsplassen for alle.

Olga

Powered by Labrador CMS