Nyheter

Ble betalt med Donald

PENGETELLER: Nina M. Skramstad liker ikke helt å innrømme det, men som barn elsket hun å telle småpenger i kiosken til sin mors tante i Drammen.

Publisert Sist oppdatert

- Jeg må vel innrømme at det var det jeg likte aller best, selv om det høres nokså kapitalistisk ut. Ja, og så var det jo mye godterier da, sier hun og ler.

Frem til hun var 10 år var det å være i kiosken en del av oppveksten. Og betalingen var grei nok: - Et Donald Duck-blad per uke. Og var jeg heldig kom det av og til litt godteri. Jeg kom aldri så langt som å forhandle meg frem til noen lønn. Der var jeg nok ikke like smart som Per Erik Burud (se Handelsbladet FK sist uke), sier Skramstad.

Hun husker godt stemningen i kiosken, og kundene.

- Kiosken hadde telefon, og det var det ikke alle som hadde på den tiden. Derfor brukte kundene telefonen mye, så både jeg og tante var rimelig godt orientert om hva som foregikk i nabolaget, sier Skramstad.

Da hun begynte på ungdomsskolen, tok hun seg ekstrajobber i butikker på fritiden. Men det var i kiosken til mors tante at smaken på butikk satte seg. Og kanskje var det interessen for småpengene i kassen som gjorde at hun valgte å utdanne seg til siviløkonom.

- Min første ordentlige betalte jobb fikk jeg da jeg var 23 år og ferdig utdannet. Da begynte jeg hos Freia som produktassistent. Jeg jobbet med Kvikk Lunsj og andre kjente Freiamerker. Det var stort da jeg fikk ansvar for utendørsreklamen, som den kjente Freia-klokka. Jeg var i Freia i seks år, og det var en kjempeflott arbeidsplass som fortjener mye skryt, sier Nina M. Skramstad.

Senere ble det If Skadeforsikring, der hun var nordisk markedsdirektør, før hun ble kooperatør og en del av topplederlaget i Coop NKL.

Nina M. Skramstad kan mer enn lederskap, hyllestabling og telling av småpenger. Engang var hun en av landets beste dansere, og syv ganger var hun på pallen under VM og EM i latinamerikanske danser. Men hun fikk aldri gullet. Det irriterer henne ennå.

FAKTA

Navn: Nina M. Skramstad Alder: 36 Nåværende jobb:Prosjektleder og stedfortredende toppsjef i Coop NKL Første jobb: Altmuligdame i en kiosk i Drammen fra 0 - 10 år

Powered by Labrador CMS