Nyheter

Blir kornbonde og hestepasser

Konsernsjef Berit Kjeldsberg i R. Kjeldsberg i Trondheim har gjort et overraskende valg. Hun slutter som leder av familiekonsernet for å bli kornbonde og hestepasser!

Publisert Sist oppdatert

Mange fikk en seg skikkelig overraskelse da hun mandag informerte sitt store kontaktnett om at hun hadde varslet sin oppsigelse for å realisere en gammel drøm.

Sammen med sin samboer har hun kjøpt en korngård utenfor Tønsberg der de skal bosette seg, og ifølge Berit Kjeldsberg skal hun arbeide som kornbonde og hestepasser på Sande Gård i Tolvsrød. Det er ifølge Berit Kjeldsberg en gammel ungpikedrøm som går i oppfyllelse. Samboeren gikk for kort tid siden av som konsernsjef i verftsgiganten Bergen Group.

For mange i dagligvarebransjen er Kjeldsberg et kjent navn. Familien var i mange år store som dagligvaregrossister, og det var her Rema 1000 fikk drahjelp da Odd Reitan lanserte sin lavpriskjede. Familien har også hatt nære forbindelser til Norgesgruppen og Asko Norge.

I dag er Kjeldsberg-konsernet stor i eiendom og finans, og familien forvalter milliardverdier. Kjeldsberg kaffe og aksjeposten i Kjeldsberg Kaffebrenneri er det eneste som er igjen av familiens dagligvarevirksomhet. Berit Kjeldsberg, som er datter av Francis Kjeldsberg, er styreleder i kaffebedriften.

Styreleder Trond R. Reinertsen er allerede i gang med å finne en etterfølger etter Berit Kjeldsberg. Viseadministrerende direktør Ole Petter Bjørseth skal ta seg av ledelsen inntil en ny leder er på plass. Som stor aksjonær vil Berit Kjeldsberg fortsatt trekke i trådene gjennom styrer og familiens nettverk.

Det er ikke første gang at Berit Kjeldsberg har tatt et dristig valg. Før hun begynte i familiekonsernet dro hun på jordomseiling i egen seilbåt!

Powered by Labrador CMS