Nyheter

Bondelaget: Voldsomme kjøttpåstander

Pølser er i samme risikokategori som sigaretter og dieselgasser. – Voldsomme sammenligninger, sier leder i Norges Bondelag til Nationen.

Publisert Sist oppdatert

Pølser, hamburgere og bacon er kreftfremkallende, mens rødt kjøtt betegnes som «sannsynligvis kreftfremkallende». Dette er konklusjonene i en fersk rapport fra Det internasjonale kreftinstituttet, som er underlagt Verdens helseorganisasjon (WHO).

Selv med harde konklusjoner, understreker leder i Norges Bondelag, Lars Petter Bartnes, at kjøttindustrien forholder seg til markedet:

– De aller fleste kjøttypene har markedsvekst i Norge. Bøndene i Norge er opptatt av å produsere det markedet etterspør, samtidig som vi ønsker å bidra med sunnest mulig produkt. Sammenligningene med sigaretter, dieselgasser og asbest er voldsomme, sier Bartnes til Nationen.

Powered by Labrador CMS