Nyheter
Brustad-disk til 500 millioner
Statsråd Sylvia Brustad er kjent for å ville regulere innholdet i butikkene. Hun har som kjent foreslått å gjemme tobakksvarer under disk hos alle utsalgssteder i Norge, og dermed pålegge bransjen en kostnad som klart vil overstige 500 millioner kroner. All erfaring viser at dette ikke fører til et mindre forbruk av tobakksvarer. Med andre ord: Tiltaket vil ikke ha effekt.
er tuftet på antakelser m at forbudet vil føre til at færre egynner å røyke og at flere vil utte. Undersøkelser gjort i Island, Canada og i Victoria i Australia, der dette er blitt utprøvd, konkluderer med at forbud mot synlig oppstilling av tobakksvarer ikke har hatt betydning for antall røykere.
HSH er opptatt av å redusere omfanget av tobakksrøyking, særlig blant ungdom, og vi vil støtte tiltak vi mener vil bidra til å redusere tobakksbruken i Norge, men når det er statistisk bekreftet at dette ikke har noen effekt, er det utrolig at staten vil pålegge handelen en kostnad i så stor størrelsesorden. Staten mener at kostnader ved omlegging av tobakksplassering anses å være overkommelig for utsalgsstedene. Dette er en alt for lettvint antakelse. Plassen under en vanlig kasse eller disk er i dag svært begrenset. Skal man putte all tobakk under disk, må disken utvides. Enkelte dagligvarebutikker har godt over 10 kasser. Hvis alle disse må byttes ut, sier det seg selv at det er snakk om et betydelig beløp.
Forbyr man synlig oppstilling av tobakksvarer, fjerner man samtidig produsentenes siste mulighet til å synliggjøre de ulike produktene. Dermed vil det bli umulig å lansere nye produkter, også produkter som inneholder mindre mengder helsefarlige stoffer. Den eneste måten for nye aktører å komme seg inn på markedet, må være å lansere et langt billigere produkt. Det kan igjen føre til en såkalt priskrig, og prisen på tobakksvarer vil kunne falle betydelig. I så fall vil tiltaket virke mot sin hensikt om å få færre unge til å starte og røyke, da ungdom er mer sensitive på pris enn øvrige forbrukere. Det gjenstår å se om Brustad tar hensyn til dette når hun nå skal følge opp høringsinnspillene som har kommet i løpet av sommeren.
Skulle staten, til tross for at det ikke er egnet til å ivareta ønsket om redusert tobakksbruk, innføre forbudet, er det behov for en lengre overgangsperiode. Det er foreslått en overgangsperiode på 3-6 måneder, noe som vil være altfor lite for en så stor og kostbar endring som dette krever. Det er behov for minst ett år. For de store kjedene vil det også være behov for å utarbeide og implementere helhetlige løsninger, noe som er svært tidkrevende.
I lys av den usikkerhet som gjelder både for effekten av det og kostnadene for sstedene, har HSH ått at departementet g gsetter et pilotprosjekt, nkelte butikker og/eller kommuner innfører ordningen. Ut fra dette kan man se nærmere på effekt og kostnader, og dermed ha et bedre grunnlag for å vurdere hvorvidt det er hensiktsmessig å innføre et endelig forbud mot synlig oppstilling av tobakksvarer.