I fjor ga spurtprisen Bunnpris Oldeide finalebillett i NM i frukt og grønt.

Nyheter

Bunnpris Oldeide vinner bærpris igjen

Bunnpris Oldeide gikk av med seieren i spurtpris bær for andre året på rad.

Publisert Sist oppdatert

Butikken, som har en frukt- og grøntandel på 12,6 prosent, topper dette med et fantastisk salg av bær. Hele 33,1 prosent var bær i den aktuelle sommerperioden.

Det er tiende året på rad at NM i frukt og grønt arrangeres. Konkurransen ble opprettet i 2007 av Opplysningskontoret for frukt og grønt (OFG) i samarbeid med bransjebladet Dagligvarehandelen og analyseselskapet Nielsen Norge.

Spurtprisene måler salg av ulike varer i avgrensede tidsrom. Det er butikken med høyest salg av en bestemt vare basert på andel av total frukt- og grøntomsetning, som vinner. Butikken må først ha kvalifisert seg til topp-listen innenfor sin kjede for å kunne vinne en spurtpris. Spurtprisen for bær har hatt høyest salg av bær (jordbær, bringebær og blåbær) fra uke 22 til 35 (1. juni til 31. august).

Neste spurtpris som vil bli kåret er prisen for rotgrønnsaker. Butikken med høyest salg av rotgrønnsaker (gulrøtter, sellerirot, persillerot, rødbeter, kålrot, pastinakk) fra uke 31 til 43 (1. august til 31. oktober).

– Salget av rotgrønnsaker er viktig om høsten og det er fortsatt nesten tre uker igjen av denne perioden, så det er bare å stå på, oppfordrer Gerd Byermoen i Opplysningskontoret for frukt og grønt. Ta gjerne en titt innom vår lukkede Facebook-gruppe for inspirasjon. Der ligger det mange flotte bilder av fine høsteksponeringer.

Powered by Labrador CMS