Nyheter

Butikk etter Aslak-metoden

BRUSAND PÅ JÆREN: Han driver nærbutikk, og det gjør han så godt at han har fått sin egen metode oppkalt etter seg. «Aslak-metoden» slik Coop definerer den, handler om grundighet, dyktighet og systematikk.

Publisert Sist oppdatert

Aslak T. Anda er en ildsjel. I Coop Markedsammenheng betyr det at han er plukket ut som en av kjedens dyktigste butikksjefer, med noe å lære kollegene og samtidig talefør nok til å reise rundt på regionsamlingene og fortelle om det til andre butikksjefer. Så langt har sjefen på Coop Marked Brusand på Jæren vært på regionsamlinger på Hamar og i Trondheim. Spennende, mener han selv.

FRA ÅTTE TIL 18

Det var etter samlingen i Trondheim at en av de lokale konsulentene satte navn på erfaringene hans. Aslak-metoden er kombinasjonen av grundighet, dyktighet og systematikk, har ildsjel Aslak T. Anda fått vite i ettertid.

Han har brukt sin egen metode godt. Da han tok over butikken for ni år siden, som 25-åring med erfaring fra Europris, lå omsetningen på åtte millioner kroner. Nå er den oppe i 18 på dagligvarer og nonfood. I tillegg har Coop-laget egen driftsmiddel-avdeling. Salget av kunstgjødsel, fôr og annet til bøndene er mer stabilt, på rundt 13 millioner kroner.

BESTE BUTIKK

- Vi satser voldsomt på varetrykket, på at butikken skal se innbydende ut, understreker Anda. Mot slutten av åpningstiden er det rutine at det skal brukes tid på å dra frem varer og gjøre butikken klar til neste morgen. Resultatet er bra, og sjefen skryter gjerne av de dyktige medarbeiderne sine. Butikken er kåret til beste Coop Marked i Rogaland/Agder, og ble nylig utnevnt til årets Merkur-butikk i regionen.

- HOLD ÅPENT

Åpningstidene er utvidet jevnt og trutt de siste årene, og nå holder Coop Brusand åpent til åtte om kvelden. Butikken har to ansatte på plass helt til stengetid. - Coop Marked-kjeden har vært for dårlig til å holde åpent, mener Aslak T. Anda. Det er blitt bedre, men fremdeles er det mange som burde vært flinkere til å holde åpent når kundene trenger det, hevder han. Brusand har rundt 300 innbyggere, og Coop-butikken har ikke opplevd noen utvikling i tallet på potensielle kunder de siste årene. Men i tillegg til de fastboende er det mange som har campingvogn stående fast på en av de to campingplassene like ved, og hyttefolk bruker også nærbutikken.

SESONGBUTIKK

Et eget rom i etasjen over butikken debuterte som sesongbutikk med campingutstyr i sommer. Det blir mer fart over salget når det er plass til å vise frem litt mer enn bare to sittegrupper. Kundene kjøper helst den samme gruppen, men det er lettere å få dem til å handle når de har mer å velge mellom, konstaterer Anda.

Eksperimentet var så vellykket at han følger opp nå med gaver og andre juleprodukter. - Det er greit å få med det plusset når vi er den eneste butikken her ute, sier han.

Powered by Labrador CMS