Nyheter

Coop satser på søndagsbutikker

Søndagsmarkedet er på én milliard kroner, og Coop-butikkene har bare en andel på 6 prosent, ifølge internbladet I Coop. Nå oppfordres samvirkelagene til å satse på søndagshandel.

Publisert Sist oppdatert

– Når konkurrentene åpner søndagsbutikker rundt oss, skaper de relasjoner til våre kunder. Dette går ut over kundelojaliteten og vår hverdagsomsetning, sier prosjektleder Svein Blekken i Coop Norge kjededrift til I Coop.

Ifølge reportasjen har Joker og Bunnpris rundt 125 og 115 søndagsåpne butikker, mens Kiwi har i overkant av 75 søndagsåpne butikker. Mens Coop har en dagligvareandel på 23,4 prosent, har søndagshandelen en andel på bare 6 prosent. Det har fått Coop til å etablere et eget søndagsprosjekt for å få flere butikker på den syvende dagen. Søndagshandel gir mer salg av gode bruttovarer, selv om kostnadene er litt høyere for butikkene.

– På søndager ser vi noe «nødhandel», men mest av alt impulshandel på kioskvarer som sjokolade, brus, snus og snacks. Cirka 50 prosent av inntjeningen kommer fra disse kategoriene, sier Sletten til I Coop.

Powered by Labrador CMS