Foto: Bjørn Christian Tørrissen [CC BY-SA 3.0], Wikimedia Commons

Nyheter

Coop satser på Svalbard

Det norske samfunnet på Svalbard går usikre tider i møte, men Coop har tro på fremtiden og oppgraderer butikken, forteller Nord24.

Publisert Sist oppdatert

I høst ble det klart at 150 ansatte mister jobben i hjørnesteinsbedriften Store Norske, og også underleverandørene må ta store kutt. Nedbemanningene får store ringvirkninger for Longyearbyen. Ifølge Norsk institutt for by og regionforskning (Nibr) vil over 500 arbeidsplasser kunne forsvinner fra lokalsamfunnet i løpet av kort tid, skriver Nord24.

Næringslivet holder pusten og utsetter investeringer. Men det finnes ett untak: Svalbardbutikken, det eneste dagligvareutsalget i Longyearbyen.

Coop Svalbard SA skal nemlig utvide butikkarealet på Svalbardbutikken med 660 kvadratmeter. Ifølge Nord24 er utvidelsen beregnet til å koste 43 millioner kroner.

– Det begynner å bli trangt både for kunder og ansatte. Vi har jobbet med dette i hele 2015, sier adm. direktør Morten Helliksen til Svalbardposten, som omtalte utbyggingen før helgen.

Ifølge en pressemelding fra Coop Svalbard skal dagens butikk bygges ut fra sørsiden i to etasjer. Nybygget vil stå ferdig i juli 2017.

Svalbardbutikken ble bygget i 1992 og har i dag nærmere 40 ansatte fra 12 land. I 2014 fikk Coop-medlemmene et kjøpeutbygge på hele 5 prosent.

Powered by Labrador CMS