Nyheter

Coop-veteran på Ica Maxi

Geir Ove Reitan arbeidet i nesten 20 år i kooperasjonen før han for fire år siden begynte som stormarkedssjef i Ica Maxi Levanger, og det var i kooperasjonen han fikk sin første betalte jobb.

Publisert Sist oppdatert

– Det var på Coop Prix Ørmelen på Verdal. Jeg var ryddehjelp, lørdagshjelp og altmuligmann i butikken, sier Geir Ove Reitan til Handelsbladet FK.

Reitan bor fortsatt på Verdal i Nord-Trøndelag. Verdal er ikke bare stedet for de store lottogevinstene, det er også et av landets sterkeste markeder for kooperasjonen.

– Jeg fortsatte i Coop, og etter hvert ble det Prix på Levanger. Da jeg kom hjem fra militæret begynte jeg som nk i butikken, og etter hvert ble det Coop Mega Levanger. Etter noen år ble jeg butikksjef. Der var jeg helt til jeg fikk jobben som stormarkedssjef på Ica Maxi da de etablerte seg i Levanger. Coop Mega Levanger ble forresten årets butikk i kjeden, sier Geir Ove Reitan.

– Etter at du sluttet?

– Nei, nei. Det var mens jeg var butikksjef. Jeg får ta med meg det jeg kan av heder.

– Er du fortsatt medlem av samvirkelaget Coop Inn-Trøndelag?

– Ja, men jeg bruker ikke medlems-kortet så mye etter at jeg begynte i Ica Maxi. Det hender jeg bruker det når jeg fyller bensin. Ellers så er det greit å være medlem, jeg får jo en del informasjon som jeg har god bruk for i denne jobben.

Raskere i Ica

– Forskjellen mellom kooperasjon og privat handel som her i Ica Maxi?

– Jeg vil ikke snakke stygt om kooperasjonen, men ting går raskere her. Beslutningene er raskere og du kan ta en del grep selv. Det er rett og slett lettere å få ting gjort. Jeg håper jeg ikke sa noe galt nå, sier Geir Ove Reitan til Handelsbladet FK.

– Ikke nok med at du er eks-kooperatør, men etternavnet ditt er jo av den billige typen?

– Reitan, ja. Det får jeg høre nesten hver eneste dag. Og det er jo av og til noen artige overskrifter som jeg kan ta til meg. «Sterkt fra Reitan» eller noe sånt, smiler Geir Ove Reitan.

– Egentlig er det litt tilfeldig at du fortsatte i dagligvarebransjen?

– Ja, for jeg begynte på handel og kontor på videregående, men så brakk jeg beinet etter det første året. Jeg gikk med gips i et halvt år, så da droppet jeg skolen. Siden har det vært dagligvarebutikk. Hadde jeg fortsatt på skolen så kan det godt hende at det hadde blitt noe annet. Det vet man jo aldri, sier Reitan.

– Sitter du og forteller om hvor lite utdannelse du har, sier ferskvaresjef Anders Berg fra sidelinjen. Han er innom kontoret for å hente litt papirer. Også han er eks-kooperatør fra Coop Mega Levanger.

Powered by Labrador CMS