– Målet må jo være at Stortinget får den portalen de har bestilt, sier Virke Dagligvare-direktør Ingvill Størksen, som er glad for at lanseringen av Dagligvareportalen usettes til neste år.

Nyheter

Dagligvareportalen utsettes

Regjeringen mener dagligvareportalen må utredes mer, og utsetter lanseringenen – til applaus fra DLF og Virke Dagligvare.

Publisert Sist oppdatert

– Vi støtter opprettelsen av Dagligvareportalen, men det betinger selvfølgelig at intensjonene bak forslaget til Stortinget oppfylles. Det mener vi de ikke gjør i dag, og derfor synes vi det er bra at departementet varsler at de vil gå en runde til på forslaget, sier kommunikasjonssjef Johanna Ellefsen Rostad i Dagligvareleverandørenes forening (DLF) til dagligvarehandelen.

Ingvill Størksen, direktør for Virke Dagligvare, tar utsettelsen av Dagligvareportalen som et tegn på at Barne- og likestillingsdepartementet har tatt kritikken fra Regelrådet inn over seg.

Regelrådet ga som kjent dagligvareportalen rødt flagg, begrunnet med manglende utredning.

– Jeg forventer departementet benytter tiden godt, og sørger for at portalen blir i tråd med Stortingets bestilling. Slik dagens skisse til portal ser ut, kan den i praksis virke som et etableringshinder for lokalmatprodusenter og frittstående aktører. Den faktiske effekten av portalen kan undergrave matnæringens arbeid med kvalitet og utvalg. Jeg tar utsettelsen som et tegn på at departementet har tatt våre bekymringer på alvor, sier Størksen i en pressemelding.

Les mer i neste ukes papiravis

Powered by Labrador CMS