Nyheter
Datt av stolen i TV2
Bjørn Takle Friis kunne ingenting om tv, men søkte sommerjobb før kanalen gikk på lufta. Han var den fjerde som ble ansatt, og datt av stolen under jobbintervjuet. Likevel la oppholdet i TV2 grunnlaget for bergenserens yrkesvalg.
Bjørn Takle Friis startet i TV2 i mars 1992, og ble der i fire år, selv om det egentlig bare skulle være en sommerjobb før studiene. – Jeg visste ikke hva TV2 var, men jeg likte at det var tv. Dette var før kanalen kom på lufta, forteller Icas informasjonsdirektør.
Han datt av stolen under jobbintervjuet (moralen er: ikke vipp på stolen!), men ble dratt opp fra gulvet av en veldig hjelpsom personalsjef. Takle Friis var ansatt nummer fire i den nye tv-kanalen.
– Jeg kunne ingenting om tv, men lagde lunsj og kjørte rundt og var bud og postmann. Det var en vanvittig tid! I starten holdt vi til på et gammelt loft, vi hadde ikke egne møbler en gang. Så begynte vi å rekruttere kjente folk som Davy Wathne for å bygge en tv-kanal. Etter sommerjobben fikk jeg jobb i økonomiavdelingen, men det var så kjedelig. Jeg likte å skrive og på grunn av mitt utadvendte vesen fikk jeg jobb i Sporten. Jeg var produksjonsmedarbeider på desken og lagde etter hvert saker selv. Jeg har alltid skjønt at jeg har teft for nyheter, og begynte å interessere meg for kommunikasjon, sier Takle Friis.
Ut på eventyr
I 1995 hadde han lagt studiene på hylla lenge nok, men etter en vinkveld med en kompis fant de ut at de skulle reise ut på et eventyr. De fylte en varebil med alt de fikk plass til og endte i London.
– Jeg var ett år i London. Da pengene tok slutt ble jeg parfymeselger. Jeg har vært i alle byer i hele England og lærte språket godt. Best husker jeg et stopp på en pub utenfor Leeds. Puben var full av bønder som solgte griseører. Jeg fikk to gamle damer til å være eksperter og gikk opp på en krakk og sa jeg hadde et parfymeparti igjen fra et show. Det var bare tull, men jeg solgte alle parfymeflaskene i bilen på under en time og tjente 11 000 pund, minnes Bjørn Takle Friis.
Tilbake i Norge skulle han i hvert fall begynne å studere. Men parallelt jobbet han fortsatt i TV2 – i nettavisen denne gangen.
– Hva er det viktigste du lærte i TV2?
– Det var jo der karrieren min ble formet. Jeg lærte viktigheten av god kommunikasjon. Jeg elsker å skrive og skriver masse korte og lange sms-er når jeg er på reiser. Som journalist fikk jeg profesjonalisert inntrykksformidlingen, men merket at jeg heller ville sitte på den andre siden av bordet. Men jeg lærte hvordan journalister tenker, noe som er nyttig i dag.
Tok tippetoppjobb
Etter studiene ved BI begynte Bjørn Takle Friis som informasjonssjef i Norsk Tipping, hvor han var i seks år. Fra januar 2007 til februar 2008 hadde han samme jobb i Luftfartstilsynet.
– Det ble et kort opphold?
– Ja, det var jo i Bodø. Og i Bodø er det samme vær som i Bergen, bare to grader kaldere og med mer vind.
– Etter jobben i Norsk Tipping skrev du bok om lottomillionærer. Hva blir tittelen på din neste bok?
– Det blir om det vi holder på med nå. Den skal hete «Hvordan Ica reiste seg og Rema 1000 gikk ad undas». Den kommer i 2015 og du skal få det første eksemplaret.