Nyheter

Dåvøys barter

Laila Dåvøy er ikke særlig glad for at handelen varsler slutt på like priser over hele landet når Lidl kommer til Norge. Bjørn Kløvstad i Coop varslet prisdifferensiering i Handelsbladet FK nummer 40 ? før jul fikk han og kollegene svar fra barne- og familieministeren. Handelen bør ta av overskuddet sitt for å opprettholde like priser overalt, mener Dåvøy.

Publisert Sist oppdatert

Det er ikke så rart at statsråden for forbrukersaker helst vil ha like priser over hele landet. Det er når hun forteller hvordan det bør gjøres, at det svikter og hun ikke helt klarer å skille mellom snørr og barter.En statsråd kan ikke tvinge butikkjedene til å konkurrere på ulike vilkår. Den saken er hun dømt til å tape ? enten det skjer i Stortinget, i rettssalen eller i EØS-systemet.

En kjede som etablerer seg bare i de tettest befolkede delene av landet, vil være i stand til å drive med lavere utgifter enn konkurrentene, hvis vi forutsetter at alle andre betingelser er like. Dermed vil forbrukerne uansett få en hverdag som varierer avhengig av om handleturen skjer i Oslo, Ålesund, Svolvær eller Berlevåg. Hvis ikke Laila Dåvøy aksepterer dét, må hun pålegge Lidl å starte butikker på mindre steder, og det skal vi ikke mistenke henne for å ha planer om.

Så lenge kjede A bare driver på større tettsteder og kjede B er spredt over hele landet, er det sannsynlig at kjede B enten må variere prisene eller avfinne seg med å være dyrere. Oljeselskapene, for eksempel, varierer prisene sine fra bensinstasjon til bensinstasjon, blant annet avhengig av konkurrentene. Prinsipielt er det ingen ting i veien for at dagligvarekjedene kan gjøre det samme.Skulle regjeringen gripe inn og vedta noe som helst om prisdifferensiering, vil det være konkurransevridende og trolig ulovlig. I realiteten har politikerne to alternativer: Enten å ikke gjøre noe, eller å gi tilskudd til butikker på mindre steder for å sette dem i stand til å holde prisene nede. Hva de skal velge, er mer et ideologisk spørsmål ? Dåvøys variant kommer nok helst i klassen for ugjennomførbart prat.

«En statsråd kan ikke tvinge butikkjedene til å konkurrere på ulike vilkår.»

Powered by Labrador CMS