Etter tre dager med smaksarbeid har dommerne bestemt hvilke 39 produkter som går videre til finalen i Det Norske Måltid. De fagtunge juryene har vurdert produkter innen hele 13 kategorier som kjøtt, sjømat, meieriprodukt og drikke.
Annonse
Noen konklusjoner:
Tre fylker skiller seg ut: Trøndelag, Rogaland og Viken har flest finalister
Vestland og Hardanger konkurrerer om Årets sider
Rogaland stiller sterkt innen kjøttkategoriene
Faglige diskusjoner
− Det er mye lidenskap og håndverk som ligger bak de deltakende produktene. Når produsenter kjører halve landet for å få produktet sitt personlig overlevert til mottaket på Britannia Hotel, så viser det hvor mye konkurransen betyr for den enkelte. De fagtunge juryene gjør sine grundige vurderinger med respekt for arbeidet som ligger bak, og det er gode faglige diskusjonene blant dommerne. Det har vært en krevende jobb, men vi er nå glade for å dele hvem som er de 39 verdige finalistene, sier Kristin Austigard, leder for Det Norske Måltid.
Foto Her er noen av dommerne som kåret de 39 finalistene. Fra venstre: Lisbeth Størvold, kjøkkensjef Søstrene Karlsen, Lars Erik Vesterdal, food & beverage manager Scandic Nidelven, Trine Sandberg, Trines matblogg, Håvard Werkland, assistant head chef Speilsalen, Britannia Hotel og Martin Hovdal, kjøkkensjef Le Bistro. Foto: Kristin Austigard | Det Norske Måltid
Det Norske Måltid er et av de viktigste omdømmetiltakene i arbeidet med å synliggjøre Matnasjonen Norge. Finalistene kommer fra hele landet, og fremhever bredden og kvaliteten Norge har som Matnasjon.
− Det er inspirerende å se store og små produsenter fra hele landet konkurrere på lik linje, for å tilby det ypperste fra Matnasjonen Norge, sier Austigard.
Her er finalistene
Årets drikk
100% Aroma – Alde, Vestland
Eplemost Discovery – Fiskum fruktpresseri, Viken
Sprudlande bringebær limonade – Balholm, Vestland
Årets ost
Blå – Hitra gardsmat, Trøndelag
Holtefjell XO – Eiker gardsysteri, Viken
Ung Grotteost – Hitra gardsmat, Trøndelag
Årets grønne
Aprikos – Sogn Frukt og Grønt, Vestland
Hvasser asparges – Brødrene Freberg, Vestfold og Telemark
Kaldrøkt pinnekjøtt av Fjellam frå Ryfylke – A.Idsøe, Rogaland
Passe spekepølse av frilandsgris med fennikel – Ask gård, Viken
Årets grønne foredlet
Ramsløkpesto – Litlestøl ... det lille ville, Rogaland
Plommesyltetøy – Nyhuus gard, Vestfold og Telemark
Herr Bruns Sorte Dråper – Topp Sopp, Rogaland
Årets sider
57/2 Brudeferd – Store Naa Siderkompani, Vestland
Drengen – Hardangerbonden, Vestland
Svans – Alde, Vestland
Lang mathelg i februar
Den endelige finalen går av stabelen i en spennende mathelg i Stavanger. Torsdag 3. februar arrangeres Det Norske Måltid på Clarion Hotel Air, fredag 4. og lørdag og 5. februar er det duket for Asko Servering Norgescup for kokk- og servitørlærlinger og Tine MatCup på Jåttå videregående skole.
Gladmat planlegger også aktiviteter for produsenter, serveringsnæringen og publikum den samme helgen.
Det Norske Måltid 2021
Den mest prestisjefylte kåringen av mat- og drikkeprodukter i Norge
Støttet av regjeringen siden 2020, som et av tre nasjonale omdømmetiltak
Delfinalene ble arrangert mellom 21.-23. september på Britannia Hotel i Trondheim
Delfinalister fra hele landet ble vurdert og 39 produkter gikk videre til finalen
Finalen i Det Norske Måltid finner sted i Stavanger torsdag 3. februar 2022