Nyheter

Dette blir julens store netthandledag

Mandag 9. desember vil bli Skandinavias travleste netthandelsdag, med 3,6 ganger høyere omsetning enn normalt. Det viser en global undersøkelse om netthandel gjennomført av Adobe.

Publisert Sist oppdatert

Nettbutikker i Skandinavia får det travelt mandag 9. desember, med en totalomsetning som blir 3,6 ganger høyere enn normalt. Den generelle kjøpelysten er på samme nivå som i 2012, men vi vil handle en større andel via nettet.

Kjøp via mobile enheter vil stige med så mye som 68 prosent i Europa. Største vekst har netthandel via smarttelefoner, som nesten vil doble seg (97 prosent). En av årsakene til dette er at smarttelefoner har fått større skjermer.

Dette er noen av konklusjonene i Adobe Digital Index, en analyse av nettjulehandelen basert på 450 milliarder besøk hos 2 000 nettbutikker over hele verden.

– Europeiske forbrukere benytter i økende grad nettet til å handle, og innkjøp via mobile enheter har økt med 68 prosent på bare ett år. Samtidig svarer to av fem forbrukere at de har handlet på nettet via en mobil enhet samtidig som de oppholdt seg i en butikk. Dette stiller krav til alle typer butikker om å tilpasse seg den mobile trenden, sier Malin Bodolla, nordisk markedssjef for Digital Marketing hos Adobe.

Undersøkelsen viser også at forbrukerne velger nettet for å få de beste prisene, kombinert med de mange tilbudene om gratis frakt. De mest populære varene er fortsatt klær og tilbehør etterfulgt av bl.a. bøker, musikk, filmer og leker.

Powered by Labrador CMS