Nyheter

Dobbelt så mye korn og kjøtt

Norske bønder produserer i dag mer enn dobbelt så mye korn og kjøtt som for 50 år siden. Kutallet er halvert, men den samlede melkeproduksjonen har likevel økt.

Publisert Sist oppdatert

Dette går fram av boka Landbruket i Norge 2009 fra Statistisk sentralbyrå (SSB).

Boka gir en samlet oversikt over offisiell landbruksstatistikk utarbeidet av SSB og av andre institusjoner.

– Denne oversikten viser utviklingen over tid. Da får vi et godt bilde av den formidable utviklingen norsk landbruk har gjennomgått i denne perioden, sier landbruks- og matminister Lars Peder Brekk på departementets hjemmesider.

Han merker seg spesielt den sterke veksten i produktiviteten.

Sterk vekst i fjørfe

Fra 1959 - 2009 har kjøttproduksjonen i Norge økt fra 33,5 kg til 65,5 kg per innbygger. Sammensetningen av kjøttproduksjonen har endret seg mye i perioden: Storfe og sau/lam har redusert sin andel fra vel halvparten av produksjonen til en tredjedel. Svin har holdt stillingen på om lag 40 prosent, mens fjørfekjøtt har økt fra 2,5 til 26 prosent av produksjonen.

Mer produktivt

De samlede kornavlingene har økt fra 444 000 tonn til 1 055 000 tonn. Kornproduksjonen har dermed økt med om lag 100 kg per innbygger, og er i et vanlig, godt kornår om lag 250 kg per nordmann.

I 1959 produserte 594 000 kyr 1 417 millioner liter melk. I 2009 var antall kyr redusert til 240 000, men likevel var produksjonen økt til 1 506 millioner liter.

Gjennom de siste 50 årene har jordbruksarealet i drift vært ganske stabilt. I 1959 var arealet 9,8 millioner dekar, mens det i 2009 var 10,2 millioner dekar. I samme periode har befolkningen i Norge økt med 1,3 millioner. Jordbruksarealet per nordmann har dermed avtatt og er nå svært lavt i verdenssammenheng. Nærmere 90 prosent av arealet blir for øvrig brukt til å produsere dyrefôr.

Powered by Labrador CMS