Nyheter

Eggeskallhinnen fra restråstoff til sårhelingsprodukt

Råvarer må utnyttes bedre for et mer bærekraftig samfunn. Å utvikle et kommersielt og rimelig sårhelingsprodukt basert på eggeskallmembran er et strålende eksempel på nyskaping i bioøkonomiens ånd.

Publisert Sist oppdatert

Nofimaforskere er med i et større internasjonalt prosjekt støttet av Forskningsrådet, ledet av bioteknologiselskapet Biovotec. Målet er å utvikle sårhelingsproduktet som forventes å komme på markedet i nær fremtid.

– En aldrende befolkning og veksten i antall diabetikere er de viktigste grunnene til den raske veksten i kroniske sår. I dag finnes det på verdensbasis rundt 20 millioner mennesker med store lidelser som følge av kroniske sår. En god del av disse må faktisk amputere kroppsdeler på grunn av sårene, forteller gründer og adm. direktør i Biovotec Ralf Schmidt.

Grunnen til at sår ikke gror at de av kroppens celler som normalt sørger for sårheling ikke fungerer som de skal. Det vil si at cellenes produksjon av ekstracellulær matriks, et slags nettverksvev, ikke fungerer som normalt.

På innersiden av eggeskall er det en tynn hinne, en membran som fra gammelt av er kjent for sine sårhelende egenskaper. De første dokumenterte forskningsresultatene på effekten av eggeskallmembran er faktisk over hundre år gamle. Men ingen har tidligere funnet løsningen på hvordan membranen skal kunne tas i bruk i stor skala.

Powered by Labrador CMS