Nyheter

En duft av Kristiansund

TRADISJON: Lano, Define, Solidox, Sunsilk, Sterilan, Dr. Greve, Lypsyl og Vaseline Intensive Care; det er noen av merkevarene som Lilleborg produserer i Kristiansund. I 108 år har fabrikken vært leverandør til dagligvarebutikkene. Kosmetikk og hygiene har gitt 106 arbeidsplasser på Nordvestlandet.

Publisert Sist oppdatert

Det er ukjent for de fleste, men fabrikken i Kristiansund er produsent av mange av de mest kjente merkene fra Lilleborg. Og skulle du kjøpe en «pocket size» leppepomade (lip therapy) fra Vaseline i en butikk nede i Europa, ja, så kommer også den fra Nordvestlandet.

- Vi eksporterer lommeutgaven til Unilever, i fem forskjellige varianter. Målt i antall enheter er det vårt største produkt. Det selges ikke i Norge, men jeg skulle jo ønske at det også ble lansert i norske butikker. Da hadde vi produsert enda mer, smiler fabrikksjef Anita Jørandrud Sveen og tar en liten produkttest.

Innovasjon

I 10 år har sivilingeniøren fra Brumunddal arbeidet på fabrikken i Kristiansund. I fjor rykket hun helt til topps, etter å ha vært innom lederjobber i både logistikk og produksjon. Hun er medlem av ledergruppen i Lilleborg, og som medlem av produktutviklingsstyret vet hun hva som kommer i butikkene i årene fremover.

- Vi har alltid noen med i innovasjonsgruppene i Lilleborg på områder der vi som produsent blir involvert. Er det ting som ikke vi kan produsere, gjøres det andre steder, men vi strekker oss lengre enn langt for å tilpasse oss. Vi har 60 forskjellige leverandører av råstoff, og det samme antallet er det på emballasje, så dette er også en stor logistikkbedrift, sier fabrikksjefen.

Unilever

Fabrikken i Kristiansund har hatt et kundeforhold til Unilever lenge før Lilleborg kom inn som eier. Denofa-Lilleborg overtok fabrikken i Kristiansund i 1973. Den langvarige forbindelsen med Unilever er en av årsakene til at eksportandelen er på sterke 40 prosent. Det bidrar til å løfte volumet i produksjonen og til å senke enhetskostnadene.

Lilleborg produserer også Svint stålull i Kristiansund. Produksjonen foregår i et eget fabrikkanlegg. Stålullproduksjonen har åtte arbeidsplasser, og også her er det eksport, opplyser fabrikksjefen.

Refill størst

Men det er kosmetikk og hygiene som drar lasset. Lano er størst i volum, og refillposen med Lano er blitt større enn originalen. Men det er hårserien Define som gir mest penger i kassen. - Det er kjempeartig med Define og hvordan den har slått an. Nylanseringene fra Solidox har også truffet godt, sier fabrikksjefen.

- Du er kjemiingeniør fra NTNU, hvilket forhold hadde du til Lilleborgproduktene før du kom hit?

- Som folk flest, vil jeg tro, jeg brukte noen av merkene, men ikke alle. Nå er jeg mer helfrelst. Men jeg er oppvokst med tannkrem fra Solidox, sier fabrikksjefen, og smiler hvitt og bredt.

De ansatte blir

Nede i produksjonen pakker Karen Hermundsli Lano-produkter. Leonora Bjerknes produserer Define sjampo og balsam. Oppe på lab-en tester Elin Beate Holsæther fra oslokontoret ut en sjampoprøve fra en testproduksjon. Reseptene blir behandlet i største fortrolighet. I fabrikklokalene er store ståltanker fylt opp med hemmeligheter. Om noen uker er de ferdige produktene ute i butikken din.

- Vi har en utrolig flott gjeng med ansatte. I gjennomsnitt har folk vært ansatt her i 17,5 år, sier fabrikksjefen til Handelsbladet FK.

Powered by Labrador CMS