Nyheter

Endrer emballasjen uten at du vet det

I juni skrev Handelsbladet FK at meieriprodukter er særlig følsomme overfor lys, og at stort sett alt lys er skadelig. - En del lysstoffrør er ikke spesielt gunstige for våre produkter, innrømmer Morten Aas i Tine, som har satt i verk tiltak.

Publisert Sist oppdatert

Lysømfintligheten er ingen nyhet for produsenter av meieriprodukter. - Mange av varene er ikke så glad i lys, og nå er jo produktene eksponert for lys store deler av døgnet, sier Forsknings- og utviklingssjef for emballasje og design i Tine, Morten Aas, til Handelsbladet FK.

Endringer i det skjulte

Uten at verken kjøpmenn eller forbrukere får vite om det, gjør meieriprodusentene stadig nye ting med emballasjen for å beskytte produktene bedre. For eksempel er de fleste melkekartonger grå inni, og for to år siden fikk rømmebegrene fra Tine ny og forbedret lysbarriere. Det sorte eller grå filteret er gjemt mellom hvit plastlaminat både utenpå og inni, og kan derfor ikke ses med det blotte øyet. En liknende lysbarriere er det også i smør- og margarinemballasjen. - Fete produkter er mest utsatt. Og ost er et dilemma, sier emballasjesjefen i Tine.

Ost bør i lukket pose

Ost er spesielt vanskelig fordi forbrukerne så gjerne vil se den. - Jeg må si jeg er skeptisk selv til å kjøpe produkter der jeg ikke har innsyn i emballasjen. Men vi vet at for å beholde kvaliteten best mulig, bør emballasjen være lukket. Det er mest kritisk for revet ost, som har en større overflate, sier Morten Aas. Så i vår har de lansert revet ost i sorte skåler, og gjort innsynet mindre i postene med revet ost.

- Er det flere meieriprodukter som vil få ny emballasje?

- Vi vurderer endringer i emballasjen for skivet ost, sier emballasjesjefen og legger til: - For kvalitetens skyld burde vi tette igjen Norvegiaen også. Men Norvegia ligger gjerne i bunnhylle i d-pack, og det er bare toppen av osten som blir eksponert. Da kan man bare skjære av den øverste skiven.

Klaget på forbedring

Tine hører lite fra kjøpmenn eller forbrukere om dårlig smak på produktene.

- Men da vi introduserte det nye rømmebegeret fikk vi flere henvendelser fra forbrukere som synes det smakte lite av rømmen. De var så vant til den oksiderte smaken. Selv merket vi en markant forbedring av smaken, forteller Aas.

Meierigiganten har snakket med kjedene om belysning i forbindelse med stadig forlengede åpningstider. - Jeg føler vi har god dialog med bransjen gjennom butikkonsulentene våre, sier Morten Aas. ­- Vi gir ikke kjedene noen konkrete råd når det gjelder lyspåvirkning. Det som står på emballasjen gjelder bare temperatur, forklarer forsknings- og utviklingssjefen til Handelsbladet FK.

Powered by Labrador CMS