Nyheter

Er ikke lenger helmelk

Som du har lest på handelsbladet.no, har Tine standardisert fettininholdet i helmelken til 3,5 prosent. Men Tine har fjernet så mye fett at den ifølge forskriftene ikke lenger er definert som helmelk, skriver Aftenposten.

Publisert Sist oppdatert

I Melkevareforskriften står det at helmelk kun er «melk som ikke er berøvet noen av sine bestanddeler». Det vil si at hvis Tine fjerner fett fra melken, regnes den ikke lenger som helmelk, og kan heller ikke merkes som det overfor forbrukerne.

Tine har imidlertid fått lov av Mattilsynet til å kalle den nye melken helmelk. Dette fordi det i en foreslått forskriftsendring legges opp til at all melk med fettprosent 3,5 prosent eller høyere kan kalles helmelk.

Men forslaget til endring er fortsatt ikke sendt ut på høring, og det får blant annet NHO til å reagere.

- Vi reagerer på prosessen. Forslag til endringer i regelverket skulle vært sendt høring, slik at interesserte parter fikk mulighet til å komme med innspill, sier fagsjef Steinar Høye i NHO Mat og Drikke til Aftenposten.

Powered by Labrador CMS