Nyheter

Etisk på Toten

«Er det norske butikkers jobb å sikre lønna til kenyanske kaffedyrkere, østeuropeiske sesongarbeidere og norske bønder?»

Publisert Sist oppdatert

Etisk handel er trendy. I hvert fall så lenge det handler om lønna til bønder langt unna Norge. Men nå begynner det også å handle om hvilken lønn norske bønder gir østeuropeiske sesongarbeidere.

Når forbrukere reagerer på lønningene til litauere og polakker som driver innhøsting på Toten, er det ikke helt det samme instinktet som slår inn som når de reagerer på betalingen til kenyanske kaffebønder. Men det som i tilfelle må interessere bransjen, er at forbrukerne faktisk reagerer. Dermed kan lønningene til sesongarbeidere på norske jorder, også bli et tema for handelen. Og ble det da Coop fastslo at leverandører som ikke følger reglene til Aetat, blir kastet ut.I neste omgang er det bare et tidsspørsmål før noen slår til med lignende nyhetsoppslag om lønna til norske bønder. Når den tid kommer, kan handelen regne med å være den som blir hengt ut.

Men hvor mye skal egentlig handelen engasjere seg i slike spørsmål? Er det norske butikkers jobb å sikre lønna til kenyanske kaffedyrkere, østeuropeiske sesongarbeidere og norske bønder?Svaret er det forbrukerne som har. I den grad forbrukerne reagerer sterkt nok til at det kan påvirke innkjøpene til endel av dem, åpner det muligheter for kjeder som vil selge dyrere varer med lønnsgaranti.Hvis forbrukerne virkelig engasjerer seg såpass over tid ? noe vi tviler sterkt på, se for eksempel 4 kremmere på side 4 ? blir resultatet økt polarisering. På den ene siden kjeder som tilbyr varer med forskjellige merkeordninger for miljø, opprinnelse, lønnsforhold og hva nå ellers forbrukerne ser på som interessant. På den andre siden Lidl og andre ekstremlavpriskjeder som knapt nok opererer med merkevarer, en gang.

Powered by Labrador CMS