Nyheter

Færre kyllinger og nedgang i salget

Siden juli er det produsert over 2,2 millioner færre kyllinger enn på samme tid i fjor. Bransjen tror omtale av bakterier har påvirket salget.

Publisert Sist oppdatert

Etter langvarig og sterk vekst i kyllingproduksjonen viser klekketall for de siste fem månedene en samlet nedgang på over 2,2 millioner slaktekyllinger, skriver Nationen. Nedgangen er på 6,7 prosent målt mot same periode i fjor og kommer parallelt med voksende medieoppmerksomhet rundt antibiotikaresistente bakterier.

Coop melder at den sterke veksten i kyllingsalget de siste årene nå har stagnert.

– Sammenliknet med i fjor ser salgsveksten ut til å stagnere. Vi merket tendensen i september og nå den siste måneden har salet vært omtrent helt likt som samme måned i fjor. Vi trur det kan ha sammenheng med medieomtalen av resistente bakterier i kyllinger, seier kommunikasjonsdirektør Kristin Paus i Coop Norge til avisa. Hun presiserer også at det er fir tidlig å si noe sikkert om utviklingen.

Rema 1000, som eier Norsk Kylling og er deleier i Hugaas rugeri, ser også en liten nedgang i kyllingsalget, men har ikke noe klart svar på hva det skyldes. Rema melder også at de ser tendenser til mer skeptiske forbrukere. Norgesgruppen har ifølge Nationen ikke merket nedgang i kyllingsalget.

Powered by Labrador CMS