Nyheter

Fårikål som PR-fårbilde

Fårikålen er blitt fårbilde får norske PR-arbeidere. - Fårikålpolitiet og fårikålens festdag viser hva det er mulig å få til ved hjelp av humor, sier PR-operatør og fårfatter Øystein Bonvik.

Publisert Sist oppdatert

Knepene bak noen av landets beste PR-kampanjer de siste årene, avsløres når Aina L. L. Kristensen, Øystein Bonvik og Anders Cappelen presenterer bok denne uken. «God PR» presenterer ti praktiske eksempler på hvordan kampanjer kan fange pressens interesse.

LANSERINGER

- En blanding av en håndbok og en inspirasjonsbok, sier Øystein Bonvik. Den daglige lederen får PR-operatørene kjenner dagligvarebransjen ut og inn, og før han gikk til byrå-verdenen, hadde han ansvaret får infårmasjonen til Coca-Cola.

- Dagligvarebransjen bruker PR i større grad enn endel andre bransjer. Grunnen er at PR veldig ofte handler om lanseringer, og gitt at takten på lanseringer i norsk dagligvarebransje har gått i været, har også PR som virkemiddel gått i været, konstaterer Bonvik.

GJORDE EN LUTEFISK

Da Opplysningskontoret for kjøtt (OFK) skulle blåse liv i interessen får Norges nasjonalrett, kom inspirasjonen både fra fisk og ost, avslører Bonvik & co i «God PR». - Vi ser ingen grunn til ikke å bruke de samme grepene som Eksportutvalget for fisk har lykkes med, sier markedskonsulent Margot Loe på OFK i boken. Både vennefåreningene under slagordet «Lutefiskelskere - elsk i kveld» og Tines årlige Ostens dag-markering inspirerte til å engasjere brukerne og skape sin egen festdag. Dermed startet det med Fårikålens venner. Men så kom humoren: En egen «task fårce» som oppsøker restauranter og gir fårenklede fårelegg til alle som svikter fårikålen. Fårikålpolitiet var født.

PR-BOK MED MATOPPSKRIFT

«PR-tiltak som er basert på selvironi, har nesten alltid gode sjanser for å lykkes,» heter det i boken. Den heller fårete politibilen fikk blant annet med seg VGTV på utrykning. Som det står skrevet: «Å tilby nettredaksjonene spennende videoklipp vil bli et effektivt PRverktøy, kanskje like effektivt som å tilby gode stillbilder.»

Ledd tre: Fårikålens festdag. Kjent blant annet får kåringen av Årets bjellesau (der 2005-bjellesau Harald Osa avslørte at kvinner bør bruke parfyme som lukter fårikål) - og får både vellykkede og mislykkede verdensrekordfårsøk.

Resultatet av det hele: 200 spisesteder har satt fårikålen på menyen, vennefåreningene er etablert, festdagen er blitt en tradisjon - og denne uken kommer det ut en bok som trolig er verdens første PR-håndbok som presenterer oppskriften på fårikål.

NONFOOD

Veien videre får PRbransjen? Øystein Bonvik vil ikke fremheve noen drømmekunde. - Vi har de kundene vi drømmer om, sier han.

Men innenfår dagligvarebransjen har han tre ønsker: mer PR som tar utgangspunkt i ernæring, mer om nonfood - og en bransje som utnytter de enorme mulighetene i at dagligvarehandelen er så lokalt fårankret at det finnes unike muligheter til å samkjøre riksdekkende og lokal infårmasjon.

Powered by Labrador CMS