Nyheter

Fatter mot etter magert år

Ica Norge vil legge 2006 raskt bak seg, og gir full gass for å modernisere butikknettet og øke lønnsomheten. - Vi har ikke hatt de riktige innkjøpsprisene i Norge, sier konsernsjef Kenneth Bengtsson, som nå vil jobbe tettere med de norske leverandørene.

Publisert Sist oppdatert

Det var med blandede følelser konsernsjef Kenneth Bengtsson presenterte 2006-tallene for Ica. Mens tallene for hele Ica-konsernet er all time high, er resultatene i Norge langt fra tilfredsstillende. Omsetningen endte på 19,9 milliarder kroner, én prosent mindre enn i 2005. Resultatet i Ica Norge minsket også kraftig, og endte på 114 millioner svenske kroner, mot 534 året før. - Det har tatt mye lengre tid å skape lønnsomhet i Norge enn jeg trodde, sier Bengtsson til Handelsbladet FK. Men med en ny norsk toppledelse på plass i Norge, håper Bengtsson nå å få fortgang både når det gjelder lønnsomhet og modernisering av butikknettet. - Vi går inn i en ny fase, og det er en kjempeglød i organisasjonen. Tall fra januar viser at vi nå for første gang har positiv utvikling på sammenlignbare butikker i alle de fire kjedene, sier Bengtsson.

- Og balansen mellom store og små butikker er blitt mye bedre, legger han til.

TAKE-OFF 2007

Ved inngangen til det nye året har Ica startet programmet «Take-off 2007», som har som mål nettopp å øke takten innenfor en rekke satsingsområder. Et av de viktigste er å øke lønnsomheten i alle kjedene. - Vi har ikke hatt de riktige innkjøpsprisene i Norge, og er nødt til å jobbe mer med de norske leverandørene for å få til et bedre samarbeid, sier Bengtsson, som selv har brukt tid på å møte flere av dem.

- Organisasjonen har nok vært mye flinkere til å støtte Ica Sverige enn Ica Norge, og vi innser at vi må håndtere de norske leverandørene bedre. 85 prosent av leverandørene til de norske butikkene er tross alt norske, sier Bengtsson, som ser store muligheter i så måte med en ny norsk offensiv organisasjon. SPISSER MAXI

Og kjeden som skal gi mest lønnsomhet er Ica Maxi. Per i dag er den ikke god nok. - Sammenligner man med de svenske Ica Maxibutikkene, så har de mye bedre lønnsomhet enn de norske, sier Bengtsson.

Det jobbes derfor nå med å spisse Maxikonseptet for å møte kundenes behov enda bedre. Det innebærer blant annet økt satsing på non-food. Rimi skal bli enda mer effektiv på pris, mens satsingen på ferskvarer i Ica Supermarked skal trappes opp. Fokuset på helse opprettholdes også i 2007. Alt dette håper Bengtsson vil bidra til at Ica begynner å ta igjen de tapte markedsandelene på det norske markedet, og er optimistisk allerede i forhold til tallene for første kvartal. Men det er mye å ta igjen. De norske Ica-butikkene tapte også andeler i 2006.

Powered by Labrador CMS