Nyheter

Ferske grønnsaker på vei ut i butikkene

Tilgangen på ferske norske grønnsaker øker for hver uke. Norske tomater, gressløk, lollo, ekeblad, hjertesalat og babyleaf er på vei ut i butikkene.

Publisert Sist oppdatert

Den tiden vi går inn i nå er den store salattiden, og vasket salat er et av produktene som etterspørres stadig mer. Norgesgruppen ser dessuten at jordbær selger like mye i mai som i juli.

– Om fem år tror vi at nordmenn kjøper 50 prosent mer frukt og grønnsaker enn i dag. Basert på ernæringsstrategien vår, har vi kontinuerlig tiltak for å øke folks inntak av frukt og bær, sier kategoriansvarlig for frukt og grønt, Pål Westby, i en pressemelding.

Norgegruppen opplyser at de har brukt mye tid det siste året på å utvikle frukt- og grøntavdelingene i butikkene.
– Frukt, bær og grønt har generelt gjennomgått en formidabel produktutvikling. Nye produksjonsmåter og dyrkingsområder gir variasjon i smak, størrelse og holdbarhet. Et eksempel er friske bær, som nå finnes i mange ulike sorter året rundt, sier Westby.

Det er økende tilgang på norske tomater, og sortsutvalget øker i takt med økt produksjon. For første gang kan dessuten Meny-butikkene tilby norsk grønn asparges.

Norgesgruppen har 1 100 norske leverandører av frukt og grønt.

Powered by Labrador CMS