Nyheter

Fillerister Coop og dagligvaremakten

Coop Prix, kooperasjonen som medlemsorganisasjon og dagligvaremakten blir filleristet i en kronikk i Dagbladet på lørdag.

Publisert Sist oppdatert

Det er den kjente sosiologen og debattanten Kjetil Rolness, også kjent som Pikenes Jens i Penthouse Playboys, som forteller om sine erfaringer som kunde. «Forbrukeren har makten. Kunden er i sentrum. Og kall meg en krakk», skriver Rolness.

Han forteller blant annet om sin erfaring som kunde i sin nærbutikk Coop Prix i Oslo, og det fremgår av kronikken at han er medlem i samvirkelaget.

«Coop Prix har ikke bare begrenset plass, utvalg, service og sjarm, noe som gjør den til en norsk lavprisbutikk. Den har også sterkt begrenset varepåfyll. Stadig vekk er det fritt for kaviar, salami, mandler, bleier og billig dopapir. Tilkaller du personalet, kommer en person i gul trøye og glaner på den tomme hylleplassen, og sier: Da er det fritt. Ingen forklaring, ingen beklagelse. Kanskje kommer varen tilbake onsdag. Jeg har forsøkt å si fra. Men gav opp etter en samtale med kassadamen, en jente i tyveåra med sterk øyesminke, hennafarget hår og et ikke plagsomt imøtekommende oppsyn», skriver Kjetil Rolness i sin kronikk i Dagbladets spalte «Ærlig Talt». Det viser seg etter hvert i løpet av en noe håpløs spørsmål- og svar-samtale at den unge damen er selve butikksjefen.

Kjetil Rolness undrer seg også over at dette er hans butikk, fordi det er en del av kooperasjonen, men han sliter med å finne ut hvor stor innflytelse han egentlig har, og hvordan han kan komme til maktens bord. «Men har du møtt eller hørt om et menneske som har vært på generalforsamlingen i forbrukersamvirket? Arten er sjeldnere enn pandabjørnen», skriver Rolness i rekken av lyskespark mot kooperasjonen, og etter hvert også dagligvaremakten.

Han er også innom Matkjedeutvalget, et utvalg som etter hans mening ikke akkurat er drevet av forbrukerinteresser. «Hva med Forbrukerrådet, nå formelt en uavhengig interesseorganisasjon for deg og meg og hvermann? Direktør Randi Flesland forsøkte å tale makta imot på et bransjemøte i fjor. Etterpå uttalte Sverre Leiro, konsernsjef i Norgesgruppen, at hun var umoden, kunnskapsløs og fersk i jobben. Ingen ville snakke sånn offentlig om en person med makt», skriver Kjetil Rolness i sitt saftige oppgjør med dagligvaremakten.

Kjetil Rollnes var blant de innleide artistene under årets høstmøte i Tønsberg.

Powered by Labrador CMS