Nyheter

Flere bør søke om skattefradrag til FoU-arbeid

Forskningsrådet vil ha flere søknader til Skattefunn-ordningen fra kjøttbedrifter og annen matindustri.

Publisert Sist oppdatert

Årets Mat & industri-rapport slo nok en gang fast at matindustrien bruker for lite penger på forskning og utvikling. Flere kjøttbedrifter enn tidligere bruker Skattefunn, men Forskningsrådet vil gjerne ha flere søknader.

I fjor søkte 21 kjøttbedrifter om Skattefunn. I år hadde 24 søkt da garantifristen gikk ut 1. september. Men fremdeles er det penger å hente for den som har gode forsknings- eller utviklingsprosjekter, melder Kjøttbransjen. – Dette er midler som ligger og venter, sier Svein Hallbjørn Steien, spesialrådgiver i Norges forskningsråd, som administrerer ordningen med skattefradrag for utgifter til forskningsog utviklingsprosjekter. Steien ville satt pris på fem–seks ganger så mange søknader fra kjøttbransjen.

Mange arbeider med effektivisering eller produktvikling på spekemat og mange søknader handler om rein. – Ofte er det ikke spesielt fancy ting kjøttbransjen søker om, sier han. Steien hadde gjerne sett at norske kjøttbedrifter klarte å lære av aktører som Noraker gård, som får 400 kroner kiloen for rakfisk. Kjøttbransjen er for dårlige til å ta høy pris på gode varer, mener Steien.

Mange er de som har kommet inn på Skattefunn først, og så fått veiledning og dratt nytte av andre støtteordninger i neste omgang. – Det er rettighetsbasert, og det er enkelt å fylle ut søknadsskjemaet. Har du et godt prosjekt og uttrykker deg på normal måte, fyller du det ut på et par timer.

Tre av fire som søker om Skattefunn, får godkjent prosjektet sitt. Fristen 1. september er for å være garantert å få behandlet søknaden i år, men det skal fremdeles være mulig om du søker raskt.

Skattefunn er en skattefradragsordning. Alle norske bedrifter som har forskning- og/eller utviklingsprosjekter (FoU-prosjekter), eller som planlegger å starte slike prosjekter, kan søke Skattefunn om godkjenning, slik at bedriften kan bruke sin rett til skattefradrag.

Powered by Labrador CMS