Nyheter

Følger opp kjøttprodusenter etter salmonellafunn

Den siste tiden har det blitt trukket tilbake en rekke kjøttprodukter etter funn av bakterien Salmonella. Alle produktene som er trukket tilbake så langt, stammer fra to partier kjøtt fra Tyskland. Mattilsynet undersøker om også flere produkter må trekkes tilbake.

Publisert Sist oppdatert

I et parti storfekjøtt har bakterien Salmonella Enteritidis blitt funnet. Dette har ført til tilbaketrekking av produkter laget av dette partiet, blant annet flere typer kjøttdeig, karbonadedeig, biffer og fileter. Minst 22 mennesker har blitt syke av denne bakterien, og 10 av disse har vært innlagt på sykehus.

I et parti svinekjøtt har bakterien Salmonella Typhimurium blitt funnet. Denne bakterien er resistent mot flere typer antibiotika. Funnet har ført til tilbaketrekking av bacon og røkte knoker. Det er så langt ikke knyttet noen sykdomstilfeller til dette funnet.

– Virksomheter skal umiddelbart iverksette tilbaketrekking av mat med mistanke om mulig helsefare. Det skal iverksettes nødvendige tiltak for å forebygge, redusere eller eliminere eventuelle skadevirkninger, sier Karina Kaupang, direktør for avdeling mat i Mattilsynet, i en pressemelding.

– Dersom et produkt som må trekkes tilbake har nådd forbruker, har virksomheten plikt til å informere forbrukerne. Mattilsynet følger nå opp alle involverte virksomheter, og påser at produkter som kan utgjøre en helsefare, spores og trekkes tilbake fra markedet, sier Kaupang.

Begge funnene av Salmonella, er gjort i samme virksomhet. I tillegg er det i løpet av vinteren gjort flere funn av Salmonella i importert kjøtt hos denne virksomheten. Noen av disse funnene gjelder også antibiotikaresistente salmonellabakterier. Det gjenstår fortsatt arbeid med å avdekke om kjøttet utgjorde en smitterisiko da det havnet på markedet.

Det gjøres med jevne mellomrom funn av Salmonella i importert kjøtt. Når slike bakterier oppdages, må produsenten behandle kjøttet slik at bakteriene dør, for eksempel ved varmebehandling. Da vil det være trygt for salg til forbruker.

Mattilsynet har gitt pålegg om tilbaketrekking av alt kjøtt fra de to omtalte partiene, som ikke har blitt varmebehandlet av virksomhetene.

Alle næringsmidler som importeres til Norge skal være i overensstemmelse med norsk næringsmiddellovgivning. Det vil si at det stilles like strenge krav til importert kjøtt, som til norsk kjøtt.

– Smitteutbrudd med Salmonella hos mennesker, er forholdsvis sjelden i Norge. Matvarer som er importerte fra land der Salmonella er vanligere enn hos oss, utgjør likevel en smitterisiko, sier Karina Kaupang.

Det er lav forekomst av resistente bakterier i dyr og mat i Norge. Mattilsynet har sammen med Veterinærinstituttet i mange år gjennomført undersøkelser for å få mer kunnskap om forekomsten av antibiotikaresistens, spesielt hos dyr og i mat.

– Vi tar ut prøver som analyseres for resistente bakterier, sjekker hvor mye medisiner som brukes i landbruket og overvåker tilstanden. Resultatene viser at både forbruket av antibiotika og resistente bakterier i dyr og mat er svært lavt, og fortsetter å synke, i Norge, sier Kaupang.

Powered by Labrador CMS