Nyheter

Forsker avviser skremselsnyhet om esigaretter

Nyheten om at esigaretter er ti ganger mer kreftfremkallende enn sigaretter gikk i går verden rundt, men ifølge en fremtredende forsker er forskningsresultatene fremstilt helt feil, skriver NRK.

Publisert Sist oppdatert

Verdens ledende forsker på esigaretter, Konstantinos Farsalinos, brukte mesteparten av gårsdagen på å tilbakevise skrekknyheten om esigaretter, som har gått jorda rundt, skriver NRK.

Det var et stort internasjonalt nyhetsbyrå som formidlet den dramatiske konklusjonen av japansk forskning. Saken ble videreformidlet av medier verden over, også i Norge. Problemet er at nyheten ikke stemmer med funnene japanerne har gjort, ifølge Farsalinos.

– Selv i det verste produktet som ble testet var det seks ganger lavere verdier av det kreftfremkallende stoffet formaldehyd, enn i tobakk, skriver Farsalinos i en epost til statskanalen. Han er godt kjent med fakta i saken, og er redaktør for en fagartikkel som er skrevet på bakgrunn av nettopp det japanske forskningsresultatet.

– Det som står i rapporten er konsistent med annen forskning på området. Den styrker kunnskapen om at esigaretter har lavere konsentrasjoner av kreftfarlige ingredienser enn tobakk, sier forskningsleder Karl Erik Lund ved Statens institutt for rusmiddelforskning (Sirus) til NRK. Han er ikke imponert over hvordan mediene har håndtert saken

– Dette er type risikokommunikasjon av verste sort. Dette er ukritisk videreformidling av en kommentar som ikke reflekterer innholdet i rapporten og er egnet til å skremme røykere fra skadereduserende nikotinopptak, sier Lund.

Sirus-forskeren var for øvrig én av svært få offentlige stemmer som ikke kastet seg på Folkehelseinstituttets (FHI) tilsvarende skrekknyhet om snus sist uke. FHI hevdet at vi har en epidemisk utbredelse av snus i Norge, og at svensk snus er kreftfarlig. Lund avviste å kalle utbredelsen en epidemi, noe som understøttes av de faktiske salgstallene på snus. I en fersk rapport går det også frem at Sirus selv vurderer snus og esigaretter som langt mindre skadelige enn vanlige sigaretter, og at bedre informasjon fra myndighetene kunne fått flere røykere over på snus.

Powered by Labrador CMS