Nyheter

Glede med egen oppskrift

REVETAL: Matgleden begynner allerede på utsiden av butikken, og den beste maten lager butikken selv. Meny-kjøpmann Martin Gran byr på mye selvlaget - fra klassikere som karbonader, salater og karamellpudding til aha-mat som eggerøre, kålrotstappe og stekt løk.

Publisert Sist oppdatert

- Halvparten av kundene våre kjører forbi en annen Meny-butikk for å komme hit. Derfor må vi være litt spesielle. De fleste Menybutikkene her handler på Matbørsen. Veldig få lager maten selv. Så vi har bestemt oss for at det skal vi gjøre, forteller Martin Gran.

MATGLEDE UTENFRA

Kjøpmannen på Revetal nord for Tønsberg driver en av kjedens beste butikker, og er vant til å gjøre det godt i konkurranser. Det skjerper og motiverer staben, konstaterer han, og ser med spenning frem til neste besøk med påfølgende karakterer fra kjedens folk.

Årets matgledebutikk er blant konkurransene som engasjerer Meny Revetal. Slik Gran ser det, er matgleden en helhet som begynner allerede utenfor butikken: Er det rent og ryddig, innbyr det til en hyggelig handleopplevelse, som i sin tur gir matglede. Den bygger han oppunder med fristende eksponeringer, oppskrifter og smaksprøver.

VALGFRIHET

Og ikke minst, altså: Egenproduserte varer. Fire ansatte står for produksjonen. - Vi har First Price-potetsalat til 9,90 for 900 gram. Så har vi salat fra Matbørsen til 59,90 for kiloen, og for vår egen tar vi 79 kroner. Det viktige er at folk har mulighet til å velge, sier kjøpmannen.

Det fører til at mange faktisk velger den dyreste. Dyr må den være: Det koster å ha egne ansatte til å lage den. - Samtidig har vi First Price-varene som er veldig konkurransedyktige mot Rema rett oppi her, understreker han.

UVANLIG FERDIG

Sammen med de mer klassiske variantene av egenprodusert, har Meny Revetal en rekke produkter som kan gi både kunder og konkurrenter aha-opplevelser: Produkter som kundene godt kunne tenke seg å slippe å lage selv, men som ikke mange har tenkt på å lage i butikken. Stekt løk, for eksempel: En bonde ikke langt unna leverer løken sin ferdigkuttet, og så stekes den opp i butikken. Eller kålrotstappe og ertestuing. Eller ferdig gelé til dessert.

Når maten lages i butikken, skal kvaliteten være på topp. Kålrotstappen kan for eksempel lages enkelt hjemme fra pose, men i butikken lages den uten halvfabrikata, og med meierismør og fløte.

Egenproduksjonen og alt det andre som skjer på Revetal, gir resultater: Butikken har stanget i taket lenge hva kundegrunnlaget angår, der den ligger på et sted som hverken er blant de største eller mest sentrale. Men økningen fortsetter - i år er den på sju prosent så langt, og årsomsetningen har passert 120 millioner kroner.

Powered by Labrador CMS