Nyheter
God gammel årgang
VÅGÅ: Det er 70 år siden han fikk sin første butikkjobb. 88 år gamle Leiv Arne Storlien fra Vågå er fremdeles aktiv dagligvarekjøpmann. - Butikken gjør at jeg holder meg i form, sier nestoren til Handelsbladet FK.
Brødrene Storlien heter selskapet, og butikken i Vågå ligger midt i sentrum av bygda. Litt før klokka syv om morgenen er Leiv Arne Storlien på plass i butikken, og han går ikke hjem før det er stengetid. - Brødet kommer tidlig, og så liker jeg å ha det ryddig rundt meg. Du må passe på når du har butikk, sier 88-åringen mens han signerer for en vareleveranse fra Asko. I sommer ble butikken en del av Bunnpriskjeden, etter 16 år i Rimi. - Nå rydder vi etter kulturrevolusjonen, sier Storlien. Det er alt han vil si om tiden som Rimi-kjøpmann.
- Stein Erik Hagen var mye på Vågå før, han hadde jo et flott sted oppe i bygda. Hver gang han var i Vågå kom han innom, hentet en trillevogn og gikk rundt i butikken. Så han noe som han ikke likte, så ropte han på meg. En kjekk og alminnelig fyr. Men de siste årene var han jo ikke i Ica, sier Leiv Arne Storlien.
- Har du hilst på Trond Lykke?
- Nei. Men jeg har hilst på Erik Berg, han har vært her. Vi ligger inn under Bunnprisavdelingen i Molde. Kjekk kar, han også, sier kremmernestoren og henter frem en slitt konvolutt med attester fra et liv i dagligvarebransjen.
HYSJ-HYSJ
I 1937 fikk han sin første jobb i butikken til P. A. Fredsvold på Ilseng, og i 1942 ble det en ny jobb på Lom. Men siden 1949 har han vært i Vågå. Han og en bror bygde opp en butikk som lever i beste velgående. Sønnen Lars Andre Storlien er også inne på eiersiden, men han har mer enn dagligvare å passe på.
- Han er revisor, og så har han en sportsbutikk. Så det blir jeg som tar meg mye av dagligvarebutikken, sier Storlien.
- Hvor mye omsetter butikken for?
- Enkelte ting snakker man ikke om. Nei du, det holder jeg for meg selv. Jeg er av den gamle skolen, vet du, smiler 88 åringen og rydder litt i hyllene. RYGGSEKKEN FULL Det er stor forskjell på dagens vareutvalg og det som var bak disken da han for 70 år siden fikk sin første butikkjobb.
- Folk kunne handle ryggsekken full for 12-15 kroner. En pakke sigaretter kostet 25 øre, Norsk Ukeblad fikk du for det samme. Mange merker er borte fra markedet. Folk sleit mye og lønna var lav. Folk gjorde ikke noen storhandel, de handlet når de trengte noe. Men for all del, det er nok folk som sliter i dag, også, uten at vi ser det. Spesielt i storbyene tror jeg det er mye trist, sier Leiv Arne Storlien.
- 88 år gammel og daglig på jobb, hva er det som driver deg?
- Jeg holder meg i form. Jeg mistet kona i 1980, siden har jeg vært alene. Hva tror du hadde skjedd dersom jeg satte meg i en stol og stirret i veggen? Nei, dette er livet. Bortsett fra militæret og handelsskolen har det vært butikk.
Selv bor kjøpmannen i en leilighet som er en del av butikkeiendommen. En sprek og sporty Mercedes står parkert utenfor døra.
- Jeg kjøpte den for et par år siden, en spreking. Bobla som står parkert der borte, er også min.