Nyheter

Godt første halvår for Hansa Borg

Hans Borg Bryggerier økte omsetningen med 5,1 prosent til 613 millioner i første halvår. Driftsresultatet er nær doblet i forhold til i fjor.

Publisert Sist oppdatert

– Dette skyldes først og fremst god drift, sterk kostnadsdisiplin og økt salg av produkter som gir høyere marginer. Det er tilfredsstillende at vi makter å øke lønnsomheten i et ølmarked som synker med 3,5 prosent, sier adm. direktør Lars A. Midtgaard i Hansa Borg Bryggerier.

I likhet med totalmarkedet registrerer også Hansa Borg en reduksjon i ølsalget, men nedgangen er lavere enn for markedet generelt. Selskapets topplinjevekst skyldes økt volum for egne merkevarer, samt lisensproduksjon av Schweppes som startet 1. januar.

– I 2009 ser vi effekten av vedvarende effektiviseringstiltak. Etter at finansuroen satte inn, har vi fokusert ytterligere på innsparinger og vi fortsetter å ha skarpt fokus på varige produktivitetsforbedringer. Vi er avhengige av å øke lønnsomheten for å ha tilstrekkelig investeringskraft, sier Midtgaard.

Selv om det norske sommerværet har vært ustabilt, forventer Hansa Borg god fremgang for året som helhet. - Vi registrerer at råvareprisene er på vei opp, samt at den norske kronen er ustabil mot eurorelaterte valutaer. Disse forholdene vil påvirke marginene i andre halvår. I tillegg erfarer vi at finansuroen medfører at forbrukerne i tiltagende grad velger billigmerker. Vi frykter selvsagt at den endrede forbrukeradferden skal vedvare, men vi agerer målrettet for å styrke egne merkevarer, sier Midtgaard.

Powered by Labrador CMS