Nyheter
Grønn uttelling for to av fire
STJØRDAL: Norgesgruppen og Rema 1000 øker sine andeler av frukt- og grøntmarkedet, mens Coop og Ica har tilbakegang. Det viser ferske markedstall som ble lagt frem under Gartnerkongressen i Stjørdal.
En markedsrapport som ble lagt frem under kongressen til Gartnerhallen, viste at den sterke satsingen på frukt og grønt i butikkene har gitt utslag i styrkeforholdet mellom kjedene. Norgesgruppen har økt markedsandelen sin med 1,1 prosentpoeng og har nå 41,9 prosent av frukt- og grøntmarkedet. Rema 1000 har økt sin andel med 0,9 prosentpoeng til 19,1 prosent. Både Norgesgruppen og Rema 1000, som får sine varer fra Bama, har større markedsandeler i frukt og grønt enn i det totale dagligvaremarkedet. Det kan være et bevis på at kategorien betyr vekst.
Ifølge markedsrapporten har Coop en tilbakegang på 0,5 prosentpoeng, mens Ica har fått redusert sin frukt- og grøntandel med 1,5 prosentpoeng. Til tross for tilbakegangen har imidlertid Coop økt verdien av kategorien.
BAMA VOKSER
Strategien om å satse enda mer på frukt og grønt betyr også vekst for Bama. Det nye 2010-målet er en konsernomsetning på 10 milliarder kroner og en årlig vekst på 10 til 12 prosent på produktene. Det betyr økt import, økte innkjøp fra norske produsenter og økt konkurranse.
Alliansen med Bama har gitt produsentene i Gartnerhallen langsiktighet og tilgang på storkunder, men makten og synligheten er betydelig redusert. En omdømmeundersøkelse som ble lagt frem under kongressen, viste at blant Norgesgruppens egne kjøpmenn er Gartnerhallen svært lite kjent, til tross for at produktene er godt synlige. Det er Bama som har overtatt den synlige rollen i butikkene.
ØKTE MULIGHETER
Produsentene skal gjennom en ny strategi forsøke å få en mer synlig rolle, og trenden med mer regionale varer og spesialiteter gir en slik mulighet. Dessuten byr nye salgskanaler som storhusholding og servicehandel på muligheter.
Konsernsjef Sverre Leiro i Norgesgruppen beskriver frukt og grønt som butikkens viktigste varegruppe. Han oppfordrer produsentene til å satse mer på enkeltprodukter, produkter som også selger en historie og økt helårsproduksjon. Og kanskje øker prisene.
- Utviklingen i viktige importland, som Polen, kan bety at det blir økte muligheter og økte priser. Polen vil selv industrialisere sine produkter og beholde mer av råvarene sine. Det vil være med på å presse prisen opp, men samtidig vil konkurransen øke, spår Leiro.