Nyheter

Gullpalmen til Stabburet

Regnskogfondet og Grønn Hverdag gir Gullpalmen for 2012 til for å ha kuttet ut all bruk av miljøskadelig palmeolje.

Publisert Sist oppdatert

Regnskogfondet og Grønn Hverdag har det siste året kartlagt norske matprodusenters forbruk av palmeolje. I 2011 brukte norske matprodusenten 15 000 tonn palmeolje. Nå er dette tallet redusert med nesten to tredjedeler, hvorav Stabburet er den bedriften som har klart å kutte all bruk.

– Vi har kvittet oss med all flytende palmeolje. Her har vi gått fra 860.000 liter på det meste til 0 i dag, sier adm. direktør Bente Brevik i Stabburet.

– Vi vil gjerne berømme Stabburets arbeid for å kvitte seg med palmeoljen. Det er flott å se at norske matprodusenter lytter til forbrukerne, og at de vil gjøre en innsats for å ta vare på regnskogen, sier daglig leder Lars Løvold i Regnskogfondet,

I palmeoljeguiden er nå alle Stabburets matvarer listet som palmeoljefrie, men det gjenstår fortsatt mye arbeid før Norge kan erklæres for palmeoljefritt.

– Vi er fornøyd med resultatene vi har oppnådd hittil, men mener at flere produsenter må følge etter. Når selskaper som Stabburet klarer å kutte bruken av palmeolje til tross for de kostnadene og tekniske utfordringene det fører med seg, er dette noe flere kan og bør gjøre, sier daglig leder Tone Granaas i Grønn Hverdag.

Powered by Labrador CMS