Nyheter

Hamstret lyspærer

Etter at Nrk feilaktig meldte at salg av matte lyspærer skulle opphøre 1. september, opplevde Rema 1000 i Lystlunden i Horten en økning i lyspæresalget på 971 prosent, melder Gjengangeren.

Publisert Sist oppdatert

– Folk har hamstret så mye at de har lyspærer for to generasjoner framover, sier en lettere sjokkert kjøpmann Bjørnar Heimdal til Gjengangeren.

– Jeg så for eksempel en kunde som hadde fylt opp handlevogna med sikkert 30 to-pakninger av samme slag, tilføyer han.

Nrk meldte altså at det ville bli forbudt å selge matte lyspærer etter 1. september. Det som er riktig er at EU har bestemt at det vil være ulovlig å produsere og importere matte og klare glødepærer over 80 watt etter 1. september. 75 watt blir forbudt i 2010 mens 60 watt-pærer forbys fra 2011. Fra 2012 blir alle glødepærer forbudt. Frem til da er det lov å selge alt som finnes på lager.

Powered by Labrador CMS