Nyheter

Har laget forslag til strengere regulering

Annonsørforeningen (ANFO), Hovedorganisasjonen Virke og NHO Mat og Drikke har sammen utarbeidet et forslag til forbedret selvregulering av markedsføring av mat- og drikkevarer rettet mot barn.

Publisert Sist oppdatert

I begrunnelsen for forslaget skriver de at de tar økende fedme blant barn og unge svært alvorlig. De peker på at bedriftene utvikler produkter i tråd med myndighetenes kostholdsråd og at industrien jobber kontinuerlig med å redusere salt, sukker og fett i produktene. Dessuten er det ingen som driver markedsføring rettet mot barn under 12 år, og det har eksistert et omfattende selvreguleringssystem i Norge siden 2007.

ANFO, Virke og NHO Mat og Drikke har laget en skisse til en forbedret selvreguleringsordning. Forslaget fokuserer spesielt på tre ting: kontroll av at retningslinjene opprettholdes, sanksjoner hvis de brytes og økt oppslutning om retningslinjene. Den nye ordningen vil eies av ANFO, Virke og NHO Mat og Drikke, skriver de tre partene.

Bransjen mener selvregulering er er den beste løsningen fordi det skaper et forpliktende engasjement, felles forståelse og større eierskap. I tillegg påpeker de tre organisasjonene ag WHO og OECD mener at selvregulering er mer kostnadseffektivt enn forskrift. Nå håper de tre bransjeorganisasjonene på en dialog med HOD – og å unngå reguleringer og forbud.

Powered by Labrador CMS