Nyheter

Harry handler økologisk

Nå er det ikke bare snus og billig bacon som lokker nordmenn over svenskegrensa for å handle. Økologiske matvarer fyller stadig en større del av handlekurven, skriver NRK.

Publisert Sist oppdatert

En helt ny type grensehandel er i ferd med å ta helt av på kjøpesentrene over svenskegrensa, skriver NRK Østfold. At stadig flere nordmenn vil ha økologisk mat, har kjøpmennene på svensk side av grensen tatt på alvor. Aldri før har utvalget vært bedre.

– Her står det økologisk sirup. Om vi bare snur oss finner vi økologisk hvetemel. Den økologiske kaffen vi har er kanskje noe av det som har hatt størst prosentvis økning, kanskje bortimot 50 prosent, forteller Ole Lind, som er butikksjef på Maximat på Nordby til NRK.

– Vi skulle gjerne sett at flere kjøpmenn gjorde det samme i Norge, ikke minst i distriktene, sier seniorrådgiver Maiken P. Sele i Oikos.

I følge Oikos har svenskene en øko-vekstrate som er unik i verdenssammenheng. I 2014 økte salget med 38 prosent.

– Økologisk er på alle måter i fremmarsj, sier Lind.

Powered by Labrador CMS