Nyheter

Havresuksess

Norgesgruppen og Norgesmøllene lanserte i mai i fjor konseptet Havra, og siden har Norgesgruppens verdiandel på havregrøt og bollemiks økt. Havra Bollemiks står nå for rundt 20 prosent av Norgesgruppens bollevolum.

Publisert Sist oppdatert

Havra Havregrøt porsjon er i tillegg nummer 2-produkt målt i antall solgte enheter i Norgesgruppen.

– Dette må sies å være en svært god start, sier salgs- og markedsdirektør Jan Erik Eikeland i Norgesmøllene.

Havra-serien består av Havra Bollemiks, Havra Havregrøt porsjon 65 g og 585 g sjaktel og Havra Havregryn i dagligvare, samt Havra Briks, brød, bars og grøt i kopp i storhusholdning og KBS.

– Betaglukaner fra havre har vist seg å kunne redusere kolesterolet, noe som er positivt for å redusere risikoen for hjerte- og karsykdommer. I tillegg er Havra rik på kostfiber og inneholder lite salt og sukker, sier Eikeland.

I prosjektet har Norgesmøllene vært opptatt av å utvikle produkter som moderniserer havre som kornsort, samtidig som de har tilpasset produktene til alle Norgesgruppens kanaler.

– Vi ser at Havra har en unik fordel som er relevant på tvers av salgskanalene hvor forbruker er gjennom dagen. Gjennom Norgesgruppens satsning på både dagligvare, storhusholdning og kbs ser vi potensial i å tilby sunne produkter og Havra er et godt eksempel på dette. Vi ser at dette er en spennende måte å skape differensiering og kategorivekst og vurderer slike samarbeidsprosjekter også i andre kategorier, sier kategorisjef Line Ekroll Dyb i Norgesgruppen.

Fokus på sunnhet er også sentralt for Norgesgruppen.

– Havra er produkter som innfrir på smak. Det hjelper ikke om det er sunt hvis det ikke smaker godt. Havre er en spennende kornsort som vi har klart å gjøre smakfullt, mer aktuelt og dermed lettere tilgjengelig for flere, sier ernæringsfysiolog Aina Marie Lien i Norgesgruppen.

Powered by Labrador CMS