Nyheter

Høie avviser snusargumenter

Helseminister Bent Høie lar seg ikke affisere av kritikken fra Swedish Match.

Publisert Sist oppdatert

Swedish Match mener helseminister Bent Høie bommer når han sidestiller snus med røyketobakk i pakningsforslaget som ble lansert mandag. Snusleverandøren mener statsråden undervurderer snus som røykeavvenningsmiddel, og at det er et paradoks at snus reguleres sterkere enn alkohol. Høie avviser påstandene.

– Dette forslaget handler om å hindre at barn og unge begynner med røyk eller snus, da er det ikke relevant å snakke om snus som et røykeavvenningsprodukt. Målet er at unge ikke skal begynne med tobakk, og i dag er snus inngangsporten til tobakk for mange unge. Den sterke økningen i snusbruk blant unge kom etter at industrien begynte å utvikle produkter som appellerer til unge, snusbokser med ny design, nye farger og smakstilsetninger. Denne markedsføringen rettet mot unge vil jeg sette en stopper for, om det gjelder snus eller røyk, sier Bent Høye til Handelsbladet.

Ministeren er heller ikke enig i påstandene om at alkohol er et mer skadelig produkt enn snus.

– Tobakksprodukter skiller seg klart fra andre lovlige produkter. Tobakksvarer er, i motsetning til både usunn mat og alkohol, helseskadelig uansett bruk, sier Høie.

Powered by Labrador CMS