Nyheter

Hudfletter ketsjup-kampanje

Ketsjup-kampanjen til Stabburet får knusende kritikk av Forbrukerombudet.

Publisert Sist oppdatert

Ved kjøp av tre flasker Idun tomatketsjup, skulle man få tilsendt dvd-en «Det regner kjøttboller», men allerede få dager etter at kampanjen startet 1. april, var Stabburet tom for filmer. Både TV 2 hjelper deg og Forbrukerombudet har blitt kontaktet av forbrukere som føler seg lurt.

På ketsjupflaskene som står i butikkhyller landet rundt, står det at det vil deles ut 5000 DVD-er. Den enorme pågangen derimot har resultert i at Stabburet har måtte skaffe flere filmer, og produsenten har til sammen sendt ut 12 500.

På Stabburets hjemmesider opplyses det nå om at kampanjen er avsluttet, men flaskene står fortsatt ute i butikkene og det får forbrukerombud Bjørn Erik Thon til å reagere. – Stabburet har ikke forutsett kampanjens popularitet og etterspørsel, men det er barna og foreldrene som blir sittende igjen med svarteper - og masse ketsjup, sier Thon.

Forbrukerombudet har derfor bedt Stabburet om å stanse markedsføringen umiddelbart. I et brev til Stabburet konkluderer Forbrukerombudet også med at kampanjen er ulovlig ved at den inneholder direkte kjøpsoppfordringer til barn. – Vi har stanset kampanjen og gjort det vi kan for at effekten har blitt minst mulig, sier informasjonsdirektør Robert Rønning til TV 2 hjelper deg.

Powered by Labrador CMS