Nyheter

Huitfeldt stiller opp

KOMMER: Barne- og likestillingsminister Anniken Huitfeldt stiller på FK-konferansen 4. september.

Publisert Sist oppdatert

Statsråden overtar etter statssekretær Arvid Libak, som har skiftet departement etter forsommerens nylagte regjeringskabal. Foredragstemaet blir også endret; istedenfor matmerking vil bransjen få høre Huitfelt fortelle om hva forbrukerne bør kreve av norsk dagligvarebransje i tiden fremover, og dessuten hva regjeringen venter seg.

Barne- og likestillingsministeren er nemlig også regjeringens ansvarlige for forbrukersaker, og det var da også nettopp henne som innviet Norges første svanemerkede kjede, Coop Extra, tidligere i sommer.

- Dette er supert for miljøbevisste forbrukere med dårlig tid, sa ministeren da hun tok Coop Extra Halden i nærmere øyesyn. Statsråden, som selv er gift og har tre barn, innrømmer at hun selv handler i full fart og at det da ikke alltid er lett å handle miljømessig riktig.

- Derfor er det viktig med merking, og Max Havelaar, den gule øko-logoen og Svanen er gode symboler i så måte, sa hun. Samtidig kunngjorde hun at regjeringen bevilget to millioner kroner for å bygge sterkere opp om disse merkene.

For øvrig vil FK-konferansen rette sterkt søkelys på pris, og Nilfdirektør Ivar Pettersen skal forsøke å svare på hvor mye matvareprisene vil øke, og hvorfor.

Orkla-direktør Håkon Mageli skal på sin side svare på om prisøkningene er et blaff, eller om vi kan vente oss permanent dyrere mat.

Powered by Labrador CMS