Nyheter

Huth fikk karantene

EASY-ETTERFØLGER: Han tok over Easy24-butikker, startet kjede og gikk konkurs. Nå har Johnny Huth (37) fått to års konkurskarantene etter en rekke tapsprosjekter.

Publisert Sist oppdatert

I mai i fjor presenterte Handelsbladet FK den nye storkiosk-kjeden Move. Ni tidligere Easy24-butikker skulle utgjøre kjeden. Allerede den gangen viste alle aksjeselskapene der grunnlegger Johnny Huth var involvert, stygge underskudd.

Nå har de endt i skifteretten. Både Move, Doffen Reklame og papir- og pappgrossisten EG Line har gått konkurs.

Fredrikstad tingrett mener at det har dukket opp så mange økonomiske betenkeligheter rundt driften i selskapene, at Huth nå må stanses fra nye prosjekter, skriver Fredriksstad Blad. «Han synes ikke å forstå alvoret i de verv han påtar seg. Manglende forsvarlig regnskapsførsel fører til at han mister kontrollen over selskapets økonomiske status. Han neglisjerer de plikter og regler som gjelder for næringsvirksomhet. Han synes å drive selskapene uten kontroll frem til gjelden er så stor at konkursen er uunngåelig,» skriver retten.

Johnny Huth betegnes som en konkursgjenganger. Selv fryktet han ikke spesielt for konsekvensene av en karantene, har han sagt til Fredriksstad Blad.To dager etter kjennelsen gikk han ut av styret i Bunnpris Fredrikstad og Fredrikstad Cafédrift. Den tidligere Move-butikken ved Dampskipsbrygga i Fredrikstad er bygd om til Bunnpris-butikk, og på hjemmesidene til Bunnpris står Huth fremdeles oppført som daglig leder for Bunnpris Fredrikstad Brygge.

Ifølge bostyrer Vigdis Brandstorp, som styrer konkursboet etter Move, har kreditorene tapt anslagsvis 34 millioner kroner på konkursene som Huth har vært involvert i så langt i år.

Powered by Labrador CMS