Nyheter

Hyller grønn kassalapp og kortreist lakseoppdrett

Bærekraftig lakseoppdrett i Oslo sentrum, og et miljøregnskapssystem for dagligvarehandel får DOGA-merket «nykommer 2017».

Publisert Sist oppdatert

Arkitekten Anders Haagaas Grinde har laget et fullstendig konsept for bærekraftig lakseoppdrett i Oslo sentrum. Fredrik Lien Bjørgmo har designet et miljøregnskapssystem som setter karakter på deg når du handler dagligvarer. Nå får de DOGA-merket nykommer 2017.

Utmerkelsene deles ut onsdag ettermiddag på Design og arkitektur Norge (DOGA) i Oslo, opplyses det i en pressemelding.
Kortreist laks i storbyen
Kan lakseoppdrett noensinne bli kortreist og bærekraftig? Ja, mener Anders Haagaas Grinde. Inspirert av grønne, urbane matauk har han laget konseptet FISH.
Dette beskriver et landbasert anlegg for lakseoppdrett som skal ligge på Grønlikaia i Oslo, i buffersonen mellom den planlagte fjordbyen og byens siste industrihavn.
Anlegget inneholder alle produksjonsfaser, fra klekkeri til slakteri, og er skalert for å kunne tilfredsstille byens årlige konsum av laks.
I sin vurdering skriver juryen at de virkelig håper prosjektet til Grinde kommer til å lykkes:
«Her er det mange gode ting å trekke frem: besøkssenteret, som vil være med på å gjøre lakseproduksjon transparent og spennende, arkitekturen, som overbeviser i sin ambisjon om å bli en egen attraksjon, og den miljømessige dimensjonen med kortreist mat og smittefri produksjon. Dette er rett og slett overbevisende og veldig spennende,» står det i jurykjennelsen.
Miljøregnskap på kassalappen
Hvorfor er det så vanskelig å være miljøvennlig i matveien? Med dette utgangspunktet har Fredrik Lien Bjørgmo laget en oppgave ved Westerdals som kan gjøre en forskjell for miljøet i fremtiden. «Nasjonal miljømerking av matvarer» er et enkelt system som gir rask og intuitiv informasjon om matvarens miljøavtrykk.
I sin kjennelse roser juryen Bjørgmo for å ha laget noe som er en studie i enkelhet.
«Designsystemet er stramt og gjennomført. Det er en smart videreføring at du også får en samlet vurdering på kvitteringen, så når du handler flere ganger i uka, kan du justere deg og bli bedre. Hvis dette skulle bli innført, ville det trolig også føre til at produsentene blir mer bevisste, for eksempel når det gjelder å bruke palmeolje,» står det i vurderingen.
Ny-gammelt talentmerke
DOGA-merket nykommer erstatter i år prisen Unge talenter, og deles ut for å synliggjøre og løfte fram studenter og nyetablerte innen design- og arkitekturfeltene.
– Juryen var imponert over årets søknader. De er gjennomarbeidede, favner vidt og holder høy kvalitet. Dette er utøvere som vil sette sitt preg på bransjen i mange år fremover, sier Caroline Olsson, som er prosjektleder for DOGA-merket nykommer.
Design og arkitektur Norge (DOGA) er stiftelse under Nærings- og fiskeridepartementet og en del av regjeringens virkemiddelapparat for økt innovasjon.
Powered by Labrador CMS