Nyheter

I riktig retning

På et møte med Ica og Norgesgruppen i dag orienterte tilsynet om at innkjøpsavtalen mellom Coop og Rema 1000 blir en del av vurderingsgrunnlaget. Avgjørelsen utsettes dermed med nesten to måneder.

Publisert Sist oppdatert

Lenge etter at Coop Norden samlet seg, kommer endelig det nordiske forbrukersamvirkets første kjede. Etter at samarbeidet flere ganger har vært i hardt vær på grunn av kulturforskjeller, må Coop Extra-testingen sies å være et skritt i riktig retning.

Stordriftfordeler er alltid en viktig forventning man har når man fusjonerer. I dagligvarebransjen er det ikke minst på innkjøpssiden at de store konsernene ser muligheter. Men også innenfor konsepter, kjededrift og markedsføring kan det være noe å hente på å gå sammen. Forbrukerne er forskjellige i de nordiske landene. Men på bakrommet og i sentralleddet kan en nordisk kjede høste gevinster.

Likevel er det først og fremst som symbolhandling at Coop Extra får betydning for det nordiske samarbeidet. Det har gått trått i Coop Norden, med store kulturforskjeller, problemer med å trekke i samme retning og spesielt et svensk samvirke som driver skikkelig dårlig butikk. Målt i kroner og øre, altså. I en slik virkelighet er det godt for samarbeidet og godt for motivasjonen om man viser at man kan bygge en ny kjede sammen - selv om danskene foreløpig står utenfor.

Men aller viktigst er det at Coop Extra kan komme til å dekke et klart kundebehov. Enten man kaller det kompakt hyper, stort supermarked med ekstra nonfood, lavprisstormarked eller noe annet finurlig, så er det en klar tendens i Europa at akkurat denne typen konsepter er i vekst. Mens de klassiske supermarkedene sliter, er kompakt hyper- og stor lavpris-konsepter en spennende mulighet for butikker som er for små til å være hypermarkeder, for store til å være servicehandel og på feil sted til å være lavpris. Om Coop får det til, er noe helt annet. Coop Norge kan å bygge gode kjeder. Om Coop Sverige får det til på svensk jord og om Coop Danmark er villige til å svelge stoltheten og akseptere et konsept som de ikke er med på fra starten, det er et annet spørsmål Slik sett blir Coop Extra en viktig test på det nordiske Coop-samarbeidets fremtid.

Powered by Labrador CMS