Nyheter

Ikke sunnere i nord

På et møte med Ica og Norgesgruppen i dag orienterte tilsynet om at innkjøpsavtalen mellom Coop og Rema 1000 blir en del av vurderingsgrunnlaget. Avgjørelsen utsettes dermed med nesten to måneder.

Publisert Sist oppdatert

Jordbær er ikke bedre om de kommer fra nord. Derimot har sort, vær og størrelse litt å si for hvor sunne bærene er.

Bioforsk har sett på innholdet av antioksidanter, sukker og syrer i jordbær fra Grimstad, Ringsaker, Stjørdal og Bodø. Det viser seg at sorten Carmen inneholder 30 prosent mer antioksidanter enn standardsorten Corona, og at antioksidant-innholdet er større i små bær og i bær som er plukket etter perioder med varmt og tørt vær.

Derimot blir det ikke mer antioksidanter jo lenger nord bærene dyrkes - det kan tvert imot se ut som om innholdet er lavere. Til gjengjeld ser det ut til at jordbær som er dyrket under kjøligere forhold, smaker bedre, ifølge Bioforsk.

Powered by Labrador CMS