Administrerende direktør i Asko, Tore Bekken, opplyser til Moss Avis at det onsdag arbeides med riving og slukking som sannsynligvis vil pågå i flere dager.
I mellomtiden fortsetter den øvrige driften på tomta, og de rundt 800 ansatte jobber som normalt i påsken til tross for brannskadene på fryselageret.
– Ingen er permittert, men rundt 40 ansatte i Vestby jobber nå ved Asko-lagre på Østlandet og Sørlandet, som har tatt over leveranser som normalt skulle ha gått fra Vestby. Samtidig må vi hente inn ekstra mannskaper for opprydding og ekstraarbeid etter brannen, sier Bekken til avisen.
Solceller i veien
En av forklaringene på at brannen har vært så vanskelig å håndtere, er at Norges største solcelleanlegg var montert på taket til det gigantiske matvarelageret.
Brannen i seg selv var en stor og komplisert takbrann, som ble komplisert av risikoen i forbindelse med ammoniakk fra fryselageret og de 2.588 solcellene på taket. Dette har brannvesenet lite kunnskap om, sier brannsjef Rune Larsen i Mosseregionen til Teknisk Ukeblad.
– Vi måtte stå i lift eller på annen sikker grunn for å slukke. Solcellene som var mer eller mindre hele begrenset vår mulighet til å slukke taktekket under. Da kunne brannen spre seg videre mens vi sto der. Så det kompliserte på den måten, sier han.
Siden fredag
Brannen startet i 17-tiden fredag da det begynte å brenne i en truck, og den rammet fryselageret til dagligvaregrossisten. Brannvesenet meldte at de fikk kontroll over flammene samme dag, men den ble først meldt slukket ved midnatt søndag. Likevel blusset brannen opp igjen tirsdag.
Fem boliger nær brannen ble evakuert som følge av røykutviklingen i området, og beboerne fikk tilbud om å overnatte i nærmeste hyttepark.
Usikkert verditap
Lageret har leveranser av frysevarer til butikker i Østfold, og dessuten frysevarer til serveringssteder på en større del av Østlandet.
– I dagligvarebutikkene tror jeg konsekvensene kommer til å bli ganske små. Det kan bli utsolgt for enkelte varer i serveringsmarkedet, sa administrerende direktør Tore Bekken i Asko til NTB tirsdag i påskeuken.
Til Moss Avis sier han at der foreløpig er uklart hvor store verdier som gikk tapt for Asko i forbindelse med brannen.
(©NTB)