Nyheter

Ingen vil ta over eSporingsprosjekt

Siden 2007 har Landbruksdepartementet bevilget 67 millioner kroner til eSporingsprosjektet i dagligvarebransjen. Men systemet er ikke i drift og det blir neppe lansert som forventet.

Publisert Sist oppdatert

Prosjektet ble startet opp av Landbruks- og matdepartementet etter e.coli-saken i 2006 der et barn døde og mange fikk alvorlig sykdom og varige nyreskader. Hensikten var å lage et system som gjorde det mulig å spore tilbake hver eneste komponent i en matvare.

Men en forutsetning for prosjektet var at aktører i matbransjen skulle overta bruksretten til løsningen og drifte den når den var ferdig utviklet. Det har det imidlertid vært liten interesse for. Forhandlinger med et bredt sammensatt interimsstyre fra næringene våren 2011 førte ikke frem til noen avtale om overtakelse. Det har heller ikke nye sonderinger som er gjennomført de siste ukene.

«Det synes foreløpig ikke realistisk med en bred utrulling av løsningen langs hele verdikjeden og på tvers av bransjer, slik ambisjonen var ved oppstart av prosjektet», skriver departementet i sin statusrapport for prosjektet.

Departementet vurderer å gjennomføre en ny sporingsundersøkelse for å se om sporbarheten av mat er forbedret som følge av arbeidet som er gjort i tilknytning til prosjektet. – Sist en slik undersøkelse ble foretatt, i 2009, viste det seg at bare 53 prosent av produktene som ble undersøkt kunne spores gjennom hele verdikjeden. Hvis sporbarheten ikke er vesentlig forbedret, vil jeg tro matbransjen vil være tjent med å vurdere nytten av løsningen en gang til, skriver ekspedisjonssjef i landbruks- og matdepartementet, Gunnar Hagen, i en e-post til digi.no.

Powered by Labrador CMS