Nyheter
Ja takk, begge deler
På et møte med Ica og Norgesgruppen i dag orienterte tilsynet om at innkjøpsavtalen mellom Coop og Rema 1000 blir en del av vurderingsgrunnlaget. Avgjørelsen utsettes dermed med nesten to måneder.
Hvert år går det tapt tomater, brokkoli og epler for en kvart milliard kroner i Norge. Coop prøver å gjøre noe med problemet. Ikke bare fordi det koster penger, men også fordi svinnet strider mot konsernets miljøstrategi. Det er en interessant vinkling: Svinn belaster både bunnlinjen og miljøet.
Verdikjeden i den norske dagligvarebransjen går glipp av store beløp hvert år på grunn av svinn. Det er altfor lett å slå seg til ro med tapene og kalkulere med at slik må det være. De siste årene har svinnet som skyldes tyverier, fått stadig økende oppmerksomhet, og rundt i verden er mange i ferd med å gjøre en god innsats. Svinnet som skyldes skadde og ødelagte varer, har ikke vært like fokusert. Derfor er det som Coop nå gjør, spennende for både samvirket selv, leverandørene og resten av handelen.
Så langt vet Coop hvor problemene er størt. I hvert fall nesten: De fleste skadene på tomater, for eksempel, oppdages i butikken. Men det er ikke sikkert det er der de faktisk inntreffer. Det viser seg også at skadeproblemer i den kalde årstiden, reduseres ved mer bruk av emballasje. Det er ikke uten videre uproblematisk. Det er vanskelig nok til daglig å finne den beste balansen mellom å bruke nok emballasje til at produktene overlever, og lite nok til at det ikke er skadelig for miljøet. Må løsningene i tillegg variere fra årstid til årstid, blir det enda verre. Samtidig kan for mye emballasje gi mugg, mens for lite gir klemskader.
Coop har valgt å prøve å løse problemet ved kursvirksomhet. Det er sannsynligvis en god løsning: Fordi økt kompetanse kan utrette mye, men først og fremst fordi økt oppmerksomhet blant flest mulig ansatte, er den viktigste hjelpen. Prosjektet som Coop presenterte på Innomat-konferansen på Lillestrøm, viser enda et område der det samfunnsmessig forsvarlige er det samme som det økonomisk fornuftige. Derfor fortjener det at flere følger etter. Noen skjønner at det er bedre for miljøet jo mindre varer som kastes. Andre skjønner at det er bra for økonomien å spare en kvart milliard kroner. Vi tror det er flere enn Coop som klarer å forstå begge deler.