Nesten dobling: Joker Lysefjorden har fått økt arealet på 190 kvadratmeter.

Nyheter

Joker Lysefjorden går mot strømmen

Kjøpmann Rune Stangeland har valgt å utvide butikken, tross rådyr strøm og økte renter.

Publisert Sist oppdatert

­–Vi har bygget en butikk for de neste 20 årene, men hadde jeg fått strømregningen for august i mai, vet jeg ikke om jeg hadde våget å satse, sier Rune Stangeland.

Helt siden 1854 har familien Stangeland drevet dagligvarebutikk i Forsand litt innover fjorden fa Stavanger. I 2019 begynte Rune Stangeland å planlegge utvidelsen. 28. oktober kunne kundene trå over terskelen til en butikk der salgsflaten er utvidet med 190 kvadratmeter, noe som nesten har doblet arealet.

Ombyggingen startet i midten av september og pågikk helt frem til åpningsdagen.

– Men vi klarte det uten å stenge, fastslår kjøpmannen.

Investerer opp mot åtte millioner

Joker Lysefjorden har hatt cateringkjøkken og bakeri på to ulike steder. Nå er de samlet til ett kjøkken inne i butikken i et tilpasset lokale.

– Og kundene, hva synes de?

– Vi har fått mye skryt, også for kaffekroken som ligger rett ved vannkanten, fremholder Rune Stangeland.

Kroken fungerer som en sosial arena som det ikke er for mange av i Forsand.

Kostnadsrammen for utvidelsen har ligget på åtte millioner, inkludert moms. Slik det tegner nå, tror Stangeland at sluttregningen vil lyde på syv-åtte millioner totalt.

Byggearbeidene er finansiert med banklån, uten støtte fra Merkur. På Forsand finner man også en Coop Marked. Dermed blir det for kort avstand til neste butikk til at Joker-butikken er berettiget til støtte.

Nesten en firedobling

Inkludert bensinsalget har omsetningen til Joker Lysefjorden vaket rundt 20 millioner i flere år.

– Etter utvidelsen sikter jeg mot en omsetning på 25 millioner innen tre år, sier Rune Stangeland.

Men så var det dette med de økte strømkostnadene og hvor mye de spiser av overskuddet. I august i fjor lød strømregningen på 28.800 kroner. I år stod det 105.000 kroner på den samme regningen fra august.

– Dermed gikk det 70.000 kroner som skulle gått til renter og avdrag, fremhever Stangeland.

– Og så har dere fått renteøkningen på toppen?

– Det stemmer, men strømmen betyr mye mer enn rentene, understreker kjøpmannen, som ikke tror neste år vil gi noe overskudd.

– Men i 2024 satser jeg på at vi går i pluss, men det er veldig avhengig av hvordan strømprisen utvikler seg, legger han til.

En mer energieffektiv butikk

Rune Stangeland har gått til innkjøp av et nødaggregat.

– Vi må holde kjøl og frys gående i tilfelle vi mister strømmen, eller den skulle bli enda dyrere enn den har vært, forklarer kjøpmannen.

Butikken har fått nye kuldemøbler i forbindelse med utvidelsen. Utstyret ble bestilt allerede i juli i fjor og ble dermed en kostnad butikken måtte ta.

– Vi hadde ikke noe valg, fastslår Stangeland.

Etter ombyggingen driver han en mer energieffektiv butikk. All belysning har blitt led-lys, og det nye ventilasjonsanlegget gjenvinner varmen fra kjølemotorene. I veggene er isolasjonen oppgradert til kravene i siste tekniske forskrift.

Flere bein å stå på

Nå håper kjøpmannen tiltakene skal bidra til en lavere strømregning.

– I det siste har strømprisene sunket kraftig. Det gir vel grunn til en viss optimisme?

– Det ser bedre ut. Jeg kan fortsette å sove like godt om natten som jeg har gjort til nå, erklærer Rune Stangeland.

Utleieleilighetene han har like ved butikken, gir sitt bidrag til god nattesøvn. Det samme gjør utvilsomt også egenkapitalen kjøpmannen har i driftsselskapet.

Powered by Labrador CMS